نسخه جدید پورتال دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

1394/11/4 0:0

 

فرم نظرسنجی نسخه جدید پورتال دانشگاه

 

نسخه جدید پورتال دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
از آنجایی که تغییرات لازمه حیات در هر زمینه‌ای می‌باشد، و با توجه به ظهور تکنولوژی‌های جدید و ضرورت استفاده از تکنیک‌های موثر در طراحی، مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه بیش از یک سال (از سال 1393) در تلاش بود تا بر اساس نیازمندی‌ها و استانداردهای موجود، تغییراتی را در طراحی قالب پورتال دانشگاه به عنوان یکی از اساسی‌ترین منابع در دسترس جهت معرفی واحدها و ارائه خدمات مربوطه، به وجود آورد.


ویژگی‌های قالب جدید پورتال دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
جایگزینی برای فایل‌های فلش
اخبار تصویری
دسترسی آسان
پیمایش جایگزین کلیک
رنگ‌بندی جذاب
طراحی تخت
طراحی واکنش‌گرا
جذابیت در صفحات دامنه‌های داخلی پورتال


جایگزینی برای فایل‌های فلش
در قالب گذشته پورتال از فایل فلش در طراحی بنر سایت و واحدهای زیر مجموعه استفاده شده بود، با توجه به عدم نمایش این نوع فایل‌ها در تمامی مرورگرها و گاهاً نیاز به فعال کردن افزونه مربوطه که این امر نیز خود مشکلاتی را به همراه داشت، بر آن شدیم که در طراحی جدید از این نوع فایل دیگر استفاده نکنیم.
در طراحی جدید در قسمت بالای سایت، زیر منوهای اصلی، اسلایدشو دیده می‌شود که از طریق آن می‌توان به معرفی رویدادهای مهم، اطلاع‌رسانی و ... پرداخت. که از طریق نمایش چندین فایل تصویری با قابلیت پیوند به مطلب مربوطه می‌توان این پوشش اطلاع‌رسانی را فراهم نمود.


 اخبار تصویری
از آنجایی که خبرهای تصویری جذابیت خاص خودش را دارد در طراحی قالب جدید این مورد نیز مد نظر قرار داده شده است. به طوری که در زیر اسلایدشو بخش اخبار به عنوان بخش مهمی از سایت مد نظر قرار گرفته است. همچنین از همین بخش امکان رفتن به «پورتال خبری دانشگاه» قرار داده شده؛ که با همکاری روابط عمومی این بخش نیز به زودی فعال خواهد شد.

 

 

دسترسی آسان
در گذشته دسترسی به برخی از بخش‌های سایت نیاز به رفتن به واحد مربوطه بود، که این امر نیز برای کاربران سردرگمی‌هایی در پیدا کردن واحد مربوطه به وجود آورده بود. در طراحی جدید هم در معرفی منوهای اصلی سایت و هم در معرفی خدمات بخش‌های مختلف سعی شده است، پیدا کردن مورد درخواستی کاربر در حداقل زمان ممکن انجام شود.
در طراحی جدید منوها بزرگتر شده و به همراه واحدهای زیرمجموعه خود نمایش داده می‌شوند. در بخش خدمات نیز، خدمات مربوطه با توجه به نوع خدمت در چهار بخش کارکنان، اساتید، دانشجویان و شهروندان طبقه‌بندی شده است. همچنین تب‌هایی جهت دسترسی به اطلاعیه‌ها، همایش‌ها، مناقصات، مقالات طراحی شده است. قسمتی نیز به عنوان تابلو اعلانات در نظر گرفته شده است. در پایین صفحات نیز طراحی فوتر به نوعی است که دسترسی به نقشه دانشگاه، لینک سایت‌های ویژه، شبکه‌های اجتماعی مربوط به دانشگاه در نظر گرفته شده است.


 


پیمایش جایگزین کلیک
گاهی نیاز داریم که حجم زیادی از اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهیم. به منظور دسترسی ساده‌تر به اطلاعات درخواستی روش‌های مختلفی وجود دارد. در طراحی جدید سایت با توجه به نیاز دسترسی به بخش‌های مختلف و خدمات مورد نیاز، آنها در بخش‌های طبقه‌بندی شده گنجانده شده‌اند. به طوری که به جای کلیک کردن بخش‌های مختلف که موجب سردرگمی مخاطب می‌شود با پیمایش در همان صفحه اصلی سایت در بخش مربوطه در دسترس وی قرار بگیرد.


 


رنگ‌بندی جذاب
یکی از استانداردهای طراحی استفاده از رنگ‌های جذاب برای مخاطب می‌باشد. که در سایت قبلی کمتر به این موضوع پرداخته شده بود. در سایت جدید سعی بر این شده است که با استفاده از رنگ‌بندی مناسب و جذاب احساس بهتری را در مخاطب ایجاد کنیم.
 

طراحی تخت
طراحی تخت Flat یک اتفاق بزرگ در دنیای طراحی وب سایت می‌باشد. به طوری که پیشگامان این طراحی از جمله مایکروسافت در طراحی وب سایت خود و همچنین نسخه‌های جدید ویندوز از آن بهره برده‌اند.
در طراحی تخت از مجموعه‌ای از رنگ‌های بانشاط و جذاب استفاده می‌شود. به طوری که به دور از پیچیدگی‌های طراحی، اطلاعات به صورت ساده و روان در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. همچنین سرعت بارگذاری صفحات وب با طراحی تخت بسیار سریعتر از پیش خواهد بود.
  

طراحی واکنش‌گرا
با توجه به افزایش کاربرد گوشی‌های هوشمند تلفن همراه و استفاده از دیگر وسایل از جمله تبلت‌ها، یک وب سایت باید یه گونه‌ای طراحی شود که در هر وسیله ارتباطی قابلیت مشاهده صحیح را داشته باشد و کاربرپسند بوده تا مخاطب به راحتی به همه بخش‌ها دسترسی داشته باشد. متاسفانه سایت قبلی از چنین قابلیتی برخوردار نبود، اما با در نظر گرفتن این نیاز این مشکل در طراحی سایت جدید برطرف گردیده است.
 


جذابیت در صفحات دامنه‌های داخلی پورتال
در طراحی جدید سایت سعی بر این شده است که از امکانات صفحه اول وب سایت نیز برای زیر دامنه‌ها استفاده شود، از جمله استفاده از اسلایدشو، اخبار تصویری، معرفی خدمات واحدها، وجود تب مربوط به اطلاعیه و تازه‌ها و فوتر یکسان با صفحه اول. و همین امر جذابیت صفحات داخلی را افزایش داده است که لازم است مدیران وب سایت‌ها با توجه به این موضوع در انتخاب آیتم‌های مورد نیاز و طراحی آنها دقت لازم را داشته باشند.
 

مزایای قالب جدید پورتال دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دسترسی بهتر به بخش‌های مختلف
بهینه‌سازی سایت در موتورهای جستجو
بهینه‌سازی نمایش در دستگاه‌های مختلف
افزایش بازدیدکنندگان سایت
بهینه‌سازی محتوایی سایت
صرفه‌جویی در هزینه و زمان
ارتقاء در رقابت با سایت‌های مشابه


پیشنهادات ارتقاء پورتال دانشگاه
- راه اندازی پورتال خبری دانشگاه
- یکپارچه‌سازی دسترسی به خدمات الکترونیک به صورت SSO
- راه‌اندازی سامانه آموزش الکترونیک دانشگاه
- راه‌اندازی گفتگوی آنلاین جهت ارتباط با واحدها و ارائه مشاوره آنلاین
- راه‌اندازی سامانه ارتقاء اساتید
- ایجاد و راه‌اندازی سیستم فرایندهای گردش کار

 

 

مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

 

 

فرم نظرسنجی نسخه جدید پورتال دانشگاه

 

 

کلمات کلیدی:
نسخه.جدید     پورتال     دانشگاه     علوم.پزشکی     بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   7 بهمن 1394

تعداد بازدید:   ۵

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >