تغذیه با شیر مادر زیربنای زندگی سالم است

24 امرداد 1397
کارشناس مسئول ترویج تغذیه با شیر مادر شهرستان کنگان، تغذیه با شیر مادر را زیربنای زندگی سالم دانست و گفت: حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر، امری حیاتی برای یک جهان پایدارتر است.

نعیمه قاسم نتاج عربی به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر افزود: تغذیه با شیر مادر ضمن کمک به پیشگیری از تمام انواع سوءتغذیه، امنیت غذایی شیرخواران و کودکان خردسال را تأمین می‌کند.
وی تأکید کرد: شیر مادر به مردم و ملت‌ها برای خروج از چرخه گرسنگی و فقر کمک می‌کند بنابراین می‌توان گفت شیر مادر زیربنا و اساس زندگی است.
نعیمه قاسم نتاج عربی هدف اصلی شعار امسال را پیشگیری از انواع سوءتغذیه و شکستن چرخه فقر و تأمین امنیت غذایی حتی در زمان بحران دانست و گفت: سوءتغذیه به معنی کم‌وزنی و نیز اضافه‌وزن است که با بیماری‌های غیرمسری ارتباط دارد و این ۲ فرم سوءتغذیه، پیامدهای عمده‌ای برای سلامت در کوتاه‌مدت و درازمدت دارند.
کارشناس مسئول ترویج تغذیه با شیر مادر شهرستان کنگان اظهار داشت: شیر مادر مغذی‌ترین غذا و ازلحاظ مواد ایمونولوژیک بسیار قوی است، غذایی است که می‌تواند موجب تکامل مغز شود که هیچ ماده غذایی دیگری این ویژگی را ندارد.
 وی بابیان اینکه شروع تغذیه با شیر مادر در ساعت اول تولد با افزایش میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر و طولانی شدن مدت شیردهی ارتباط دارد گفت: این امر به‌طور قابل‌توجهی نیازهای تغذیه‌ای کودکان را در دو سال اول عمر تأمین نموده و از سوءتغذیه و کوتاهی قد که معمولاً در این سن شروع می‌شوند پیشگیری می‌کند.
نعیمه قاسم نتاج عربی بیان کرد: بسیاری از مرگ‌های کودکان ناشی از بیماری‌های اسهالی و تنفسی است که در شرایط نامطلوب تغذیه با شیر مادر شایع‌تر و شدیدتر هستند.
این کارشناس افزود: در حدود ۴۰ درصد مرگ‌های کودکان زیر پنج سال در ماه اول رخ می‌دهد، تغذیه با شیر مادر در ساعت اول تولد می‌تواند مرگ‌ومیر نوزادان را کاهش دهد.
کارشناس مسئول ترویج تغذیه با شیر مادر شهرستان کنگان گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تغذیه با شیر مادر سالانه جان ۸۰۰ هزار کودک را نجات می‌دهد و باعث صرفه‌جویی ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه در جهان می‌شود و هفته جهانی تغذیه با شیر مادر زمان مناسبی برای تشویق و حمایت مادران در این زمینه است.
نعیمه قاسم نتاج عربی بیان کرد: برگزاری کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر در ستاد، تهیه و تنظیم تراکت آموزشی در زمینه تغذیه با شیر مادر (انتشار آن در مراکز، داروخانه و مطب‌های پزشک اطفال)، نصب بنر مربوط به هفته جهانی شیر در سطح شهرستان، ارسال پیامک انبوه در شهرستان با ذکر شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، برگزاری آزمون شیر در بین مادران باردار و شیرده در مراکز و تشویق مادرانی که آگاهی خوبی داشتند، برگزاری جلسات بازآموزی جهت کارکنان درگیر در امر مشاوره تغذیه با شیر مادر در سطح مراکز و کمک به مادرانی که در امر شیردهی مشکل‌دارند ازجمله فعالیت‌های شبکه بهداشت و درمان کنگان در راستای ترویج شیر مادر بوده است.
وی تصریح کرد: آموزش و مشاوره مادران باردار در کلاس‌های آمادگی برای زایمان،  هماهنگی با بیمارستان‌های سطح شهرستان در خصوص اهداف هفته جهانی شیر مادر و اجرای فعالانه ده اقدام بیمارستان دوستدار کودک به‌ویژه اقدام دهم (حمایت از مادران شیرده) به‌منظور ارتقاء طول مدت و میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر، تشویق کارکنان مروج تغذیه با شیر مادر و تقدیر از مادران شیرده موفق و نمونه. آموزش و کمک به مادران شیرده جهت برقراری تماس پوستی و شروع شیردهی صحیح در بیمارستان‌ها بلافاصله بعد از تولد و آموزش و کمک به مادران باردار و شیرده در طی بستری در بخش‌های مربوطه بیمارستانی از دیگر فعالیت‌های شبکه بهداشت و درمان کنگان در راستای ترویج شیر مادر بوده است.
انتهای پیام /م.س ۳۰۷۰

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
شیر.مادر     نعیمه.قاسم.نتاج‌عربی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.کنگان        

تاریخ بروز رسانی:   24 امرداد 1397

تعداد بازدید:   ۸

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >