کاهش اعتمادبه‌نفس کودک با عدم آگاهی والدین نسبت به شب ادراری

11 آذر 1397
متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: شب ادراری در کودکان عارضه وخیمی نیست اما عدم آگاهی کافی والدین نسبت به مواجه‌شدن با آن زمینه کاهش اعتمادبه‌نفس کودک را در آینده فراهم سازد.

دکتر مصطفی نبی زاده گفت: صبر و حوصله والدین در انجام روش‌های درمانی توسط متخصص مربوطه نکته بسیار مهمی است.
دکتر نبی زاده بابیان اینکه شب‌ادراری عارضه وخیمی نیست، افزود: در تعریف علمی، شب‌ادراری تخلیه مثانه در موقع خواب کودک است که طبق معیارهای dsm_IV   دو بار در هفته و حداقل ۳ ماه اتفاق می‌افتد.
وی خاطرنشان کرد: شب‌ادراری شامل دو نوع اولیه و ثانویه است که شب‌ادراری اولیه به شکلی است که از بدو تولد کودک اختیار ادراری نداشته است؛ اما شب‌ادراری ثانویه در طی دوره‌های بعد از ۶ سالگی رخ می‌دهد که کودک حداقل ۶ ماه مشکلی نداشته اما مجدداً دچار شب‌ادراری شده است.
دکتر نبی زاده خاطرنشان کرد: شب‌ادراری کودکان از سن 6 سالگی به بعد نیاز به ارزیابی، بررسی و درمان دارد.
متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان تصریح کرد: میزان شیوع شب‌ادراری در هفت‌سالگی ۱۰ درصد و دوازده‌سالگی ۳ درصد  است که در پسرها دو برابر دخترها شیوع دارد.
دکتر نبی زاده گفت: این عارضه می‌تواند علل مختلفی همچون ژنتیک، اختلال خواب، تأخیر رشد و تکامل، اختلال ترشح هورمون ADH، عفونت ادراری و اختلالات مجرای ادراری را به همراه داشته باشد.
وی عنوان کرد: شب‌ادراری زمینه خانوادگی نیز دارد و در صورت سابقه شب‌ادراری در هر دو والد، شیوع آن در فرزندان ۷۷ درصد و در صورت سابقه در یک والد شیوع آن در کودک ۴۳ درصد است.
دکتر نبی زاده یادآور شد: داروهایی مانند اسید والپروئیک، کلوزاپین و تئوفیلین نیز می‌تواند علت بروز این عارضه باشد که جهت بررسی و درمان نیاز به ویزیت متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و معاینه کودک و انجام اقدامات تشخیصی درمانی است.
دکتر نبی زاده اضافه کرد: نکته‌ای که در درمان کودک قابل‌توجه است، صبر و حوصله والدین در انجام روش‌های درمانی زیر نظر پزشک است.

انتهای پیام/ م.ص-۴۰۲۰

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
شب.ادراری     فرهنگ.سلامت     متخصص.اورولوژی     دکتر.مصطفی.نبی‌زاده     بیمارستان.امام.خمینی     شهرستان.کنگان    

تاریخ بروز رسانی:   11 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >