معرفی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به‌عنوان قطب تشخیص و درمان بیماری‌های نقص ایمنی در جنوب کشور

10 آبان 1396
فوق تخصص آسم و آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: انجمن آسم و آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی ایران، این دانشگاه را به‌عنوان یکی از قطب‌های علمی تشخیص و درمان این بیماران در جنوب ایران معرفی کرد.

دکتر افشین شیرکانی در گفتگو با خبرنگار وبدا بوشهر افزود: بیماری‌های نقص ایمنی بیماری‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن دچار نقص است و سبب می‌شود فرد به‌صورت مکرر دچار عفونت شود.
وی تصریح کرد: اینگونه بیماری‌ها کمتر از حد معمول تشخیص داده‌شده و سبب می‌شود درمان این بیماران به تعویق افتد.
دکتر شیرکانی اظهار کرد: در کشور از هر 10 هزار نفر یک نفر مبتلابه بیماری نقص ایمنی است و در مناطقی که ازدواج‌های فامیلی بیشتر است این بیماری‌ها شیوع بیشتری دارند.
وی بیان کرد: بر اساس تحقیق‌های انجام‌شده کمتر از 80 درصد از این بیماری‌ها نه‌تنها در کشور بلکه در تمام دنیا تشخیص داده نمی‌شوند.
دکتر شیرکانی گفت: در منطقه خاورمیانه ایران از پیشروترین کشورها در تشخیص و درمان بیماری‌های نقص ایمنی است و همکاری‌های بسیار خوبی با دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان داشته است.
وی افزود: در استان بوشهر از چهار سال قبل نسبت به شناسایی و ثبت این بیماران در کلینیک آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر اقدام‌های لازم انجام شد و توانسته برخی از این بیماری‌ها را برای اولین بار در کشور تشخیص دهد.
دکتر شیرکانی با اشاره به همکاری‌های نزدیک این دانشگاه با دانشگاه‌های معتبر دنیا اظهار کرد: این کلینیک آلرژی در بوشهر برخی از بیماری‌ها مانند بیماری "زپ 70 " را برای نخستین بار در کشور تشخیص داده که 13 مورد از این بیماری فقط در سطح دنیا گزارش‌شده و در ژورنال معتبر اینوستیگیشنال ایمونولوژی آمریکا ‎چاپ شد.
وی یادآور شد: همچنین این کلینیک چهار مورد از بیماری‌های دیگر مانند نقص گیرنده‌های گاما اینترفرون را برای نخستین بار در کشور تشخیص داد که در آینده نه‌چندان دور در ژورنال‌های پزشکی معتبر علمی جهان چاپ و به جامعه پزشکی معرفی می‌شود.
دکتر شیرکانی افزود: بیماری‌های نقص ایمنی صعب‌العلاج بوده و هزینه‌های سرسام‌آور و خاموشی بر خانواده‌ها اعمال می‌کند و تا این لحظه جزو بیماری‌های خاص از طرف سازمان‌های بیمه‌گر قلمداد نشده است.
وی تأکید کرد: از سازمان‌ها و مسئولان می‌خواهیم با توجه به هزینه‌های بیماری‌های نقص ایمنی نسبت به پوشش بیمه‌ای هزینه‌های تشخیص و درمان این بیماران به‌صورت خاص اقدام کنند.
انتهای پیام/ م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
بیماری‌های.نقص.ایمنی     دکتر.افشین.شیرکانی        

تاریخ بروز رسانی:   10 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >