راهنماي استفاده از خدمات بخش هاي مختلف كتابخانه

1397/4/26 0:0

 كتابخانه مركزي و مركز اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي بوشهر، همزمان با تأسيس دانشگاه در سال 1362 فعاليت خود را آغاز نموده است. هدف از تأسيس اين مركز پشتيباني از اساتيد، دانشجويان و پژوهشگران حيطه علوم پزشكي و علوم وابسته به آن مي باشد.

ساخت پروژه جدید کتابخانه مرکزی با عنوان کتابخانه مرکزی علامه بلادی دانشگاه علوم پزشكي بوشهر از سال 1389 شروع گردید و در شهریور ماه سال 1391 به اتمام رسید. این کتابخانه اولین کتابخانه مدرن دانشگاهی در استان می‌باشد که از پیشرفته‌ترین امکانات نرم‌افزاری با زیرساخت‌های دیجیتال‌سازی منابع (آذرخش) و سیستم حفاظتی RFIDو امانت و بازگشت خودکار برخوردار می‌باشد.
 سيستم سازماندهيِ منابع كتابخانه، رده بندي كتابخانه ملي پزشكي آمريكا NLM)) با تلفيقي از رده بندي كتابخانه كنگره (LC) مي باشد و مدارک موجود در کتابخانه براساس موضوع تقسیم‌بندی شده‌اند.
كتابخانه هاي اقماري دانشگاه (زير نظر كتابخانه مركزي)
· كتابخانه دانشكده پزشكي و دندانپزشكي
· كتابخانه بيمارستان شهداي خليج فارس
· كتابخانه بيمارستان آموزشي قلب
· كتابخانه تخصصي امام محمد باقر(ع) 
خدمات كتابخانه
· ايجاد و روزآمدسازي پايگاههاي اطلاعاتي كتب، مجلات، پايان‌نامه‌ها، كتابهاي الكترونيكي لاتين و سي‌دي‌هاي آموزشي موجود در كتابخانه؛
 · فراهم کردن میز امانت خودکار با بکارگیری فناوریRFID؛ اعضای کتابخانه از طریق این ایستگاه در کتابخانه می‌توانند نسبت به امانت و بازگشت مدرک به طور مستقل و بدون نیاز به حضور مسئولین کتابخانه اقدام نمایند.
· فراهم كردن امكان دسترسي به كتابهاي الكترونيكي و دانلود نامحدود منابع ديجيتال توسط اعضا در خارج از محيط دانشگاه از طريق پورتال تحت وب آذرخش با آدرس الكترونيكي: http://elib.bpums.ac.ir     
· دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی لاتین و فارسی از طریق وب سايت کتابخانه به آدرس الکترونیکی: http://lib.bpums.ac.ir                             
· فراهم کردن امکان دسترسی به آخرین اخبار، اطلاعیه‌ها، آیین نامه‌ها و مقررات کتابخانه، راهنماهای آموزشی استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی، راهنماهای عضویت و جستجو در پورتال کتابخانه و ... از طریق وب‌سایت کتابخانه مرکزی.
نحوه عضويت در كتابخانه مركزي و كتابخانه هاي تابعه
جهت عضویت در کتابخانه با مراجعه به پورتال کتابخانه مرکزی به آدرس الکترونیکی:     http://elib.bpums.ac.ir و
وارد شدن به قسمت ثبت نام و انتخاب گزینه ثبت نام عضو حقیقی،اطلاعات خود را بطور کامل در فرم عضویت وارد کرده و تایید کنید. در این مرحله شما فقط در پورتال کتابخانه عضو شده اید؛ برای عضویت در کتابخانه باید با نام کاربری و رمز عبور خودکه در هنگام ثبت اطلاعات خود تعیین کرده اید، از طریق گزینه ورود در صفحه اول پورتال کتابخانه وارد صفحه کاربری خود شوید، و گزینه درخواست عضویت را انتخاب کنید. پس از بارگذاری عکس اسکن شده ، واحد کتابخانه مورد درخواست خود را انتخاب و بر روی گزینه ارسال درخواست کلیک کنید.
  
* توجه داشته باشید که برای عضویت در هریک از کتابخانه‌های زیر پوشش دانشگاه باید یک درخواست جداگانه به واحد مورد نظر خود ارسال کنید.                                      
** اطلاعات شما در صورت کامل بودن توسط کارشناس کتابخانه تایید و شما عضو کتابخانه می‌شوید، در صورتی که اطلاعات ارسال شده کامل نباشد درخواست عضویت شما تأیید نمی‌شود و یک ایمیل از طرف کتابخانه جهت اطلاع شما ارسال خواهد شد.
*** نام کاربری و کلمه عبور خود را به منظور ورود به پورتال کتابخانه و استفاده از امکانات آن به خاطر بسپارید.
آئين‌نامه استفـاده از كتابخـانه

آئين‌نامه كتابخانه، مجموعه‌اي از ضوابط و دستورالعمل‌ها درخصوص امانت كتاب و ارائه ساير خدمات اطلاع‌رساني به مراجعه‌كنندگان است. هدف از تدوين آن حفظ حقوق و اجراي مقررات كتابخانه براي همه اعضاء مي‌باشد.

افراد مجاز به استفاده از كتابخانه

· دانشجويان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
· اعضاء هيأت علمي (رسمي، پيماني و حق التدریس) و

· كاركنان (رسمي ، پيماني و قراردادی) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

آیین نامه امانت

· مدت اعتبار عضويت در کتابخانه تا پايان دوران تحصيل دانشجویان و یا دوره خدمت کارکنان و اعضای هیأت علمی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مي‌باشد
·  امانت گرفتن كتاب، مشروط به عضويت در كتابخانه و دارا بودن كارت عضویت می باشد.
· هر عضو فقط با كارت عضويت خود مجاز به امانت كتاب مي‌باشد و استفاده از كارت ساير اعضاء موجب محروم شدن فرد از خدمات كتابخانه خواهد شد.
تعداد کتابهایی که هر دانشجو می تواند به امانت بگیرد:
· دانشجویان مقطع کارشناسی و دانشجویان پزشکی( تا سال سوم ) 3 نسخه؛
· دانشجویان پزشکی از سال چهارم به بالا 5 نسخه
· دانشجویان تحصیلات تکمیلی 7 نسخه .
· مدت امانت هر کتاب 14 روز می‌باشد و هر مدرک امانتی تا 2 بار و هر بار به مدت 7 روز، توسط شخص امانت گیرنده قابل تمدید است؛ مشروط بر اینکه مدرک مورد نظرتوسط متقاضی دیگری رزرو نشده باشد .
   تبصره: کتابهایی با تعداد نسخه محدود و متقاضی زیاد، بنا به صلاحدید کتابخانه تمديد امانت نخواهند شد.
· در صورت در امانت بودن كتاب موردنياز، متقاضي مي‌تواند، كتاب موردنظر را از طريق پورتال كتابخانه و يا با مراجعه حضوري رزرو نمايد.
·  كتابخانه از تسويه‌حساب با اعضايي كه هرگونه بدهي به كتابخانه دارند، خودداري خواهد نمود
· چنانچه امانت‌گيرنده كتاب را گم و يا خسارتی به آن وارد نماید،‌ جبران خسارت و یا جایگزینی وارده برعهده امانت گیرنده خواهد بود.
منابعي كه امانت داده نمي‌شود:
· كتابهاي مرجع (كه با علامت لاتينR  ، Ref و یا حرف فارسی م مشخص شده است)؛
· نشريات ادواري؛
· پايان‌نامه‌هاي تحصيلي .
منابع دیجیتال کتابخانه مرکزی
کتابخانه مرکزی علامه بلادی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دسترسی به مجموعه ای در حدود 2500عنوان کتاب لاتین مرتبط با علوم پزشکی را در قالب منابع دیجیتال، فراهم کرده است. با مراجعه به پورتال کتابخانه می توانید متن کامل این منابع را مشاهده یا دانلود نمایید. همچنین بالغ بر 500 سی دی آموزشی اعم از کتاب لاتین، اطلس‌های رنگی و فیلم‌های آموزشی در بخش اطلاع‌رسانی و منابع دیجیتال کتابخانه مرکزی واقع در طبقه دوم کتابخانه موجود می باشد که هر دانشجو می‌تواند یک نسخه سی دی را به مدت یک روز امانت بگیرد.
 جستجو در منابع کتابخانه و دانلود منابع دیجیتال
ابتدا از طریق آدرس الکترونیکی http://elib.bpums.ac.ir وارد صفحه خانگی پورتال کتابخانه شوید.  هر کاربر میهمانی می‌تواند از طریق این صفحه به جستجو در منابع کتابخانه بپردازد، ولی امکان مشاهده و دانلود منابع دیجیتال تنها برای کاربرانی که عضویت آنها توسط کتابخانه تایید شده باشد، امکان پذیر می‌باشد. پس از وارد شدن به پورتال کتابخانه، از طریق منوی فهرست رکوردها وارد بخش جستجوی کتابخانه شوید. در این بخش دو نوع جستجوی ساده و پیشرفته وجود دارد که می‌توانید از طریق این بخش به جستجو در منابع کتابخانه اعم از کتاب‌ها، پایان‌نامه‌ها، مجلات، سی‌دی‌های آموزشی و کتابهای الکترونیک بپردازید.
به منظور دانلود کتابهای الکترونیک،   جستجوی خود را به منابع دیجیتال محدود کنید. سپس کلیدواژه یا عنوان مورد نظر خود را درفیلد جستجو وارد کرده و بر کلید جستجو کلیک کنید. پس از نمایش نتایج جستجو، بر روی گزینه پیوستها در زیر مدرک مورد نظر خود کلیک کنید تا اطلاعات فایل دیجیتال را مشاهده کنید، در این قسمت امکان دانلود و یا نمایش فایل دیجیتال وجود دارد.
 
 
 
 
 


تاریخ بروز رسانی:   1 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >