راهنماي استفاده از پايگاههاي اطلاعاتي

1397/4/26 0:0

 

· در راستاي سياست كتابخانه مركزي دانشگاه مبني بر نشر و اشاعه سريع اطلاعات علمي، كتابخانه مركزي افتخار دارد به عنوان يكي از حلقه‌هاي مهم و پل ارتباطي بين كاربران و منابع اطلاعاتي، بستري مناسب را فراهم نمايد تا تمام كاربران دانشگاه علوم پزشكي بتوانند با دسترسي به منابع علمي در هر زمان و هر مكان نياز اطلاعاتي خود را مرتفع سازند. در این راستا دسترسی به منابع اطلاعاتی معتبر از طریق وب سایت کتابخانه مرکزی فراهم شده است. بروشور حاضر جهت آشنایی كاربران محترم با منابع علمي قابل دسترس، تهيه و تدوين شده است.
· پایگاههای اطلاعاتی از طریق وب سايت کتابخانه مرکزی با آدرس الکترونیکی زیر قابل دسترس است: 
                                       https://centlib.bpums.ac.ir/fa/index.aspx
در ادامه به معرفی اجمالی این پایگاه‌های اطلاعاتی می پردازیم.
 
  
· پایگاه اطلاعاتی Proquest:
آدرس الکترونیکی:http://search.proquest.com/index پایگاه اطلاعاتى پروکوئستProquest)) مقالات نشریات علمی،        پایان نامه‌ها، سخنرانيها، گزارشها و ... را به صورت چکيده و تمام متن به همراه تصویر ارائه مي‌دهد. بيش از نيمی از مقالات به صورت تمام متن           می باشد. روزآمدی و سرعت در انتقال اطلاعات از ویژگيهای این سرویس است. ترجمه چکيده مقاله ها از انگليسی به زبانهای چينی و فرانسه و... از دیگر امکانات این پایگاه است.
· پایگاه اطلاعاتی  _(فعلا فعال نمی‌باشد) Clinical Key:
آدرس الکترونیکی:https://www.clinicalkey.com      
موتور جستجو بالینیClinical Key،  محصول یکی از بزرگترین ناشران منابع پزشکی (الزویر) است و تمام رشته‌های پزشکی و جراحی را پوشش می‌دهد. این پایگاه موارد زیر را دربرمی‌گیرد:
600 عنوان مجله تخصصی در زمینه پزشکی و جراحی
1100 عنوان کتاب مرجع پزشکی و جراحی
بیش از 13000 ویدئو مربوط به پزشکی و جراحی
میلیون‌ها تصویر مرتبط با پزشکی و جراحی
بیش از 2000 راهنمای عملی
بیش از 9000 راهنمای آموزشی برای بیماران
اطلاعات دارویی بیش از 2900 دارو
بیش از 20 میلیون چکیده مدلاین که به‌طور روزانه از کتابخانه ملی پزشکی (NLM)  باززیابی می‌شود.
  
· پایگاه اطلاعاتی Up To Date

      
 
بانک اطلاعاتی Up To Dateشامل پیشنهادات درمانی مبتنی بر بهترین شواهد پزشکی است که شما را در جریان آخرین یافته های بالینی قرار می دهد.  این پایگاه، اطلاعاتی تفصیلی درباره مراقبت از بیمار و موارد بالینی (علائم بالینی، روش‌های آزمایشگاهی و تشخیص و درمان بیماری‌ها) ارائه می‌دهد که برای پزشکان و بیماران کاربرد دارد و توسط پزشکانی که در زمینه خود دارای تخصص و مهارت هستند، نوشته می‌شود. اطلاعات ارائه شده در این بانک اطلاعاتی بالینی هر 4 ماه یک بار روزآمد می شود.
· پایگاه دارای لینک به چکیده های مدلاین و یک بانک اطلاعات دارویی است.
· Up To Date  شامل بیش از 7300 موضوع مختلف در 13 زمینه تخصصی پزشکی زیر می باشد:
کلیه،اعصاب،گوارش و کبد،خون شناسی،سرطان،بیماری‌های عفونی،ریه، حساسیت‌ها و ایمنی‌شناسی،اطفال،روماتولوژی، زنان و زایمان و بهداشت زنان،غدد درون ریز، قلب و عروق، طب خانواده و اورژانس، مراقبت‌های اولیه بزرگسالان
· پایگاه اطلاعاتی Science Direct 
آدرس الکترونیکی:http://www.sciencedirect.com        
ScienceDirec یك سرويس اطلاعاتي الكترونيكي پيشرو است كه به وسيله آن به بيش از 1700 مجله علمي فني و پزشكي به صورت تمام متن و بيش از 59 ميليون چكيده مقالات علمي دسترسي پيدا مي كنيد.
پوشش موضوعي:
پزشكي و دندانپزشكي، علوم اعصاب، پرستاري، فارماكولوژي، سم‌شناسي و علوم دارويي، ايمني‌شناسي و ميكروبيولوژي، كشاورزي و علوم زيستي، بيوشيمي، ژنتيك وزيست شناسي مولكولي، دامپزشكي و علوم دامي ، شيمي، علوم تصميم گيري Decision Sciences))  انرژي، محيط زيست، روانشناسي و علوم اجتماعي.
· پایگاه اطلاعاتی
آدرس الکترونیکی:http://onlinelibrary.wiley.com      
 

پایگاه اطلاعاتی Wiley Online library توسط شرکت وایلی بلک‌ول   (Wiley Blackwell ) ارائه مي شود. وایلي داراي 15 بانك اطلاعاتي است كه از بين آنها Cochrane Library  خود مجموعه اي از 7 پايگاه اطلاعاتي ديگر را شامل مي‌شود كه به عنوان منبعي مهم در زمينه پزشكي مبتني بر شواهد به حساب مي‌آيد و مي تواند در حيطه تصميم گيري در زمينه خدمات بهداشتي درماني مفيد باشد.

 

بيش از 2100 مجله علمي و دانشگاهي در اين مجموعه وجود دارد كه از اين ميان حدود 20 درصد آن در زمينه علوم پزشكي و 15 درصد آن در حوزه علوم زيستي است.
پوشش موضوعی:
منابع فهرست شده در این پایگاه در 17 زمینه و 95 زیر بخش طبقه بندی شده و قابل مرور می باشند:
پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، مراقبتهای بهداشتی، علوم زیستی، فیزیولوژی، دامپزشکی، علوم رفتاری و اجتماعی و...
· پايگاه اطلاعاتي Scopus
آدرس الکترونیکی:http://www.scopus.com       
اسکوپوس بزرگترين بانك اطلاعاتي“ استنادي“ و ” چكيده نويسي“ در جهان است؛ يعني علاوه بر چكيده مقالات، داراي فهرست منابع هر مقاله نيز بوده و بدين ترتيب امكان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم مي كند.ناشر اين پايگاه اطلاعاتي الزوير است كه در واقع اين پايگاه يكي از رقيبان اصلي پايگاه استناديISI  (Web Of Science) محسوب می شود.
با استفاده از این پایگاه اطلاعاتی علاوه بر شناسایی، جستجو و دسترسی به مقالات کیفی از مهمترین مجلات و ناشران معتبر، میتوان فعالترین نویسندگان، سازمانها و مراکز تحقیقاتی و مجلات هسته در هر حوزه موضوعی را تعیین و رتبهبندی نمود.اين پايگاه استنادي به صورت روزانه، روزآمد مي شود.
· پوشش موضوعي:
· علوم زيستي
· پزشكي
· علوم پايه
· مهندسي
· علوم انساني و...
· پایگاه اطلاعاتی (فعلا فعال نمی‌باشد)Ovid
آدرس الکترونیکی:http://ovidsp.tx.ovid.com          
 Ovidو فناوری آن، يك پيشرو شناخته شده در حل نيازهاي اطلاعاتي الكترونيكي در زمينه‌هاي علوم زيستي، بهداشت و پزشكي است.Ovid  با ارائه محتوي، ابزار و خدمات ويژه، نيازهاي گوناگون تحقيقاتي بيش از 13 ميليون كاربر در سراسر دنيا را در امور علمي، پزشكي و تخصصي برآورده ميكند و جوابهاي درست و دقيقي براي سؤالات مهم و اساسي در اختيار دارد كه به تقويت اكتشاف و كاوش در موضوعات كمك ميكند.Ovid با استفاده ازموتور جستجوي قوي خود، جستجو، تحقيق و دسترسي به محتواي 1200 ژورنال و بيش از 1000 عنوان كتاب را از حدود 200 بانك اطلاعاتي امكان پذير ساخته است.
 
    
· پایگاه اطلاعاتی فعلا فعال نمی‌باشد) Nursing Skills )
آدرس الکترونیکی:http://mns.elsevierperformancemanager.com/NursingSkills
 
پایگاه اطلاعاتی Nursing Skills یک مرجع آنلاین برای فراگیری، آموزش و مرور مراحل کاری مهارت های پرستاری است که توسط Elsevierتدوین و توسط انتشاراتMosby& Saundersمنتشر شده است. این پایگاه نه تنها می تواند مرجع مفیدی برای استفاده مدیران پرستاری، مربیان و مدرسین و پرستاران بالین برای توسعه دانش و مهارت قرار گیرد بلکه بهترین مرجع برای دانشجویان پرستاری در تمامی مقاطع تحصیلی جهت مرور پروسیجرهای معمولی تا کاملا تخصصی است. 
Nursing Skillsشامل متن معرفی مهارت ها و گام های انجام مهارت، چک لیست، تصاویر رنگی از کتب مرجع، فیلم های آموزشی بصورت مولتی مدیا همراه با صوت و نوشته، سوال تستی و اطلاعات مازاد و همچنین منابع محتوای پایگاه می‌باشد.
اطلاعات پایگاه بر اساس منابع معتبر درسی
 بصورت منظم به روز می‌شود. در حال حاضر در این پایگاه بیش از 1000 مهارت پرستاری آموزش داده می شود.
پایگاه‌های رایگان جهت جستجوی مقالات فارسی:
http://www.sid.ir
http://www.medlib.ir
http://scholar.google.com
 
· با استفاده از VPNو نام کاربری و رمز عبور اینترنت دانشگاه می‌توانید در محیط خارج از دانشگاه نیز به پایگاه‌های اشتراکی دانشگاه دسترسی داشته باشید.
*VPN  را می‌‌توانید از طریق وب‌سایت کتابخانه ديجيتال دانلود نمایید.
 
* جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پایگاه‌های اطلاعاتی به وب‌سایت کتابخانه مرکزی بخش اطلاع‌رسانی مراجعه  فرمایید.
 


تاریخ بروز رسانی:   14 آذر 1400

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >