رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
سلامت حجاج بوشهری توسط تیم‌های مراقبت مرزی پایش شد

4 شهريور 1398
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: هم‌زمان با آغاز ورود حجاج، تیم کنترل و مراقبت از بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت در فرودگاه بین‌المللی بوشهر حضور یافتند و در بیماریابی‌های اولیه، موردی از بیماری‌های شایع در بین حجاج مشاهده نشد.

مهندس حسن فخرایی اظهار داشت: با توجه به برگزاری مراسم عظیم حج تمتع و حضور زائران از کشورهای مختلف در این مراسم و همچنین شیوع بیماری‌های نوپدید و بازدید در جهان نظیر بیماری‌های تنفسی ناشی از کوروناویروس و آنفلوانزا و بیماری ابولا، بدیهی است در طی اجرای مناسک که حجاج در تماس نزدیک‌تر با یکدیگر قرار می‌گیرند خطر ابتلا به این بیماری‌ها افزایش می‌یابد؛ به‌منظور پیشگیری از ورود این بیماری‌ها به استان فعالیت‌های کنترلی و پیشگیرانه در سطوح مختلف خدمات بهداشتی و درمانی با شدت بیشتری در حال انجام است.
وی اضافه کرد: اعضای تیم‌های کنترل و مراقبت بیماری‌ها در فرودگاه شامل پزشک، پرسنل پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی بوشهر و کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، همه حجاج را در همان ابتدای ورود به سالن فرودگاه تحت کنترل قرار داده و با استفاده از دماسنج لیزری نسبت به‌اندازه گیری درجه حرارت بدن همه حجاج اقدام نمودند.
مهندس فخرایی افزود: به‌منظور بیماریابی، با مشاهده دقیق همه افراد، وضعیت جسمانی عمومی آن‌ها و وجود سرفه و دیگر علائم ظاهری مربوط به بیماری‌های واگیردار بررسی شد و افراد مشکوک برای معاینه دقیق‌تر به پزشک حاضر در سالن ارجاع شدند.
وی بیان کرد: تمامی حجاجی که دارای علائم بیماری‌های تنفسی بودند توسط پزشک مستقر در فرودگاه مورد معاینه قرار گرفتند و علاوه بر آموزش‌های لازم در زمینه پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران، به هر بیمار یک ماسک تنفسی تحویل داده شد.
فخرایی با اشاره به عدم وجود نشانه خاصی از بیماری‌های شایع ایام حج در بین حجاج بوشهری تصریح کرد: از افرادی که پس از معاینه به پزشک مستقر در پایگاه مرزی ارجاع شدند خواسته شد تا در صورت تشدید علائم بیماری در 14 روز آینده به پزشک مراجعه نموده و سابقه مسافرت خود را عنوان نمایند.
مهندس حسن فخرایی افزود: در بیماریابی اولیه توسط تیم‌های مراقبت مرزی موردی از بیماری‌های فوق در بین حجاج مشاهده نشد.
 وی خاطرنشان کرد: با توجه به دوره نهفتگی بیماری‌های واگیردار مرتبط با ایام حج و خطر انتقال بیماری به اطرافیان و بازدیدکنندگان از زائران، بخصوص در دوره نهفتگی بیماری‌ها، تمامی واحدهای ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی و درمانی تا ۲۰ روز آینده در آماده‌باش کامل قرار دارند.
تیم‌های کنترل و مراقبت بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بوشهر هم‌زمان با ورود اولین گروه حجاج به‌منظور پایش و بیماریابی حجاج بوشهری در فرودگاه بین‌المللی بوشهر استقرار یافتند.
انتهای پیام/ ا.س-3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
حجاج     مهندس.حسن.فخرایی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   4 شهريور 1398

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >