هرسال 10 هزار نفر به سرطان پستان مبتلا می‌شوند/ مهمترین عوامل ابتلا به سرطان سینه چیست؟

3 آذر 1395
کارشناس ارشد واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: سرطان پستان شایع‌ترین سرطان‌ها و دومین عامل مرگ‌ومیر در میان زنان است و بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، سالانه حدود 10 هزار نفر در کشور به سرطان پستان مبتلا می‌شوند.

مرجان حاجی‌زاده افزود: سن ابتلا به سرطان پستان در ایران 10 تا 12 سال کمتر از کشورهای توسعه‌یافته است و متوسط سن ابتلا در ایران 50 سال است به‌گونه‌ای که نیمی از افراد مبتلابه سرطان پستان زیر 50 سال و نیمی از آن‌ها بالای 50 سال دارند.
وی تصریح کرد: سابقه سرطان پستان در سمت مقابل بدن، سابقه خانوادگی سرطان پستان در بستگان درجه اول، نداشتن زایمان (نولی پاریته)، یائسگی بعد از 55 سالگی، محیط جغرافیایی (غرب)، اثرات هورمونی می‌توان از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان نام برد.
کارشناس ارشد واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم اضافه کرد: وجود سرطان‌های دیگر در فرد، رژیم غذایی با چربی بالا، چاقی، الکل، بیماری‌های خوش خیم پستان، ویروس‌ها، تابش اشعه یونیزان، نوع بافت پستانی، اضطراب و استرس، مصرف داروهاي استروژنی، شروع قاعدگی زیر 12 سال، اولین حاملگی در سنین بالاتر از 35 سال، عدم حاملگی و عدم شیرده از دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.
 وی بابیان اینکه زنان با اتخاذ شیوه صحیح زندگی و تغییر مثبت فاکتورهاي ذکرشده می‌توانند در پیشگیري از سرطان پستان گام بردارند تصریح کرد: احساس توده در پستان، ترشح همراه با خونریزي از نوك پستان و درد پستان از مهم‌ترین علائم سرطان پستان است
حاجی‌زاده بیان کرد: تغییر در اندازه یا شکل پستان، به داخل کشیده شدن یا برگشتن نوك پستان‌ها با قرمزي و جوش در اطراف نوك پستان، کشیدن شدن پوست پستان، زخم و تورم و ایجاد وریدهاي واضح روي پستان و تورم بازو و غدد لنفاوی زیر بغل از علائمی است که ممکن است در سرطان پستان ظاهر شود که اين علائم، امروزه به كمك معاينه شخصي پستان توسط زنان زودتر كشف مي‌شود.
وی تصریح کرد: توصیه‌شده است كه معاينه شخصي پستان از 20 سالگي به‌صورت ماهانه توسط فرد انجام شود و علاوه بر آن، از سن 20 سالگي تا 39 سالگي هر 3 سال اين معاينه توسط پزشك نيز انجام شود و از 40 سالگي به بعد به‌طور سالانه معاينه پستان‌ها توسط پزشك انجام شود.
کارشناس ارشد واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم اظهار کرد: رژیم غذایی، ورزش، توصیه‌های پزشکی، مصرف مکمل‌ها و اصلاح سبک زندگی به‌عنوان راهکارهایی جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه هستند.

انتهای پیام/ ا.پ 3020


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سرطان.پستان     فرهنگ.سلامت     مرجان.حاجی‌زاده     شبکه.بهداشت.جم        

تاریخ بروز رسانی:   3 آذر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >