فوق تخصص خون و سرطان:
سرطان قابل‌پیشگیری است/ لزوم توجه به سبک زندگی

11 بهمن 1395
فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه سرطان قابل‌پیشگیری است، گفت: تغذیه مناسب، ورزش و عدم استعمال دخانیات نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد.

دکتر ابراهیم عصفوری در همایش پیشگیری از سرطان در بوشهر اظهار داشت: ما در دنیابین چیزی به نام جبر و اختیار هستیم و نه جبر کامل و نه اختیار کامل؛ بر اساس همین استنباط ساده می‌توان از برخی سرطان‌ها پیشگیری کرد که راهکار خاص خود را دارد.
وی اضافه کرد: در همه دنیا با رعایت مساعدت‌هایی که بین سازمان‌های دولتی و غیردولتی، دانشگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد برقرار می‌شود برای پیشگیری از بروز برخی سرطان‌های قابل‌پیشگیری اقدام می‌شود.
فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان افزود: سرطان چیزی نیست جز یک رشد بیش‌ازحد و بی‌معنا از یک قسمت زنده بدن؛ ولی هنگامی‌که یک قسمت از بدن بدون این‌که نیازی باشد رشد بیش‌ازحد انجام می‌دهند و در وظیفه سایر اعضای بدن اختلال به وجود می‌آورند این توده یک توده سرطانی است، مانند سرطان‌های سقف دهان، کلیه است.
درمان ۴۰ درصدی سرطان
وی ادامه داد: تا سال ۲۰۲۰ میلادی چیزی حدود ۲۴ میلیون نفر مبتلابه سرطان می‌شوند که از این تعداد نزدیک به ۱۵ میلیون آنان خواهند مرد؛ پس بنابراین احتمال فوت سرطان تقریباً ۶۰ درصد است و توقع است که ۴۰ درصد بقیه با علم جدید درمان شوند.
دکتر عصفوری بابیان اینکه مداوای سرطان یک کار گروهی است، اضافه کرد: همان‌طور که در لوگوی المپیک مشاهده می‌کنید که ۵ حلقه است که هر حلقه یکرنگ خاص دارد و در پرچم کشورهای دنیا یکی از این رنگ‌ها را می‌توان دید و باید کار جمعی انجام شود، در درمان بیماری سرطان هم کار باید جمعی انجام شود که این کار با محوریت یک تخصص خاص است که به آن مدیکال آنکولوژی یا طبیب سرطان می‌گویند.
وی بیان کرد: طبیب سرطان در مرکزیت مداوای بیماران است و از کمک جراح سرطان در برخی سرطان‌ها و متخصص پرتودرمانی حسب نیاز استفاده می‌کند. بدیهی است در پیشگیری از سرطان تعداد این حلقه‌ها خیلی بیشتر است و ممکن است سازمان‌هایی را درگیر کند که شاید هیچ ارتباطی ظاهراً به امر پزشکی ندارند؛ مثل شهرداری، اداره ارشاد، صداوسیما و... که آن‌ها نیز باید به سهم خودشان درگیر این موضوع باشند.
تشریح شکل‌گیری بخش سرطان در بوشهر
فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان خاطرنشان کرد: تا سال ۱۳۸۶ استان بوشهر هیچ‌گونه سرویس سرطان‌شناسی نداشت و متأسفانه بیماران ناچار بودند در یک پیگیری کاملاً بی‌نظم به سایر استان‌ها مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: اما در سال ۸۶ با حضور دکتر روان بد سرویس خون‌شناسی استان در بیمارستان نیروی هوایی در یک بخش اجاره‌ای با امکانات بسیار کم شروع به کارکرد.
دکتر عصفوری اضافه کرد: سال ۹۰ که من نیز به آن اضافه شدم و در سال ۹۳ تعداد ۱۰ تخت و ۳ تخت ایزوله دارد و امسال هم دکتر رکاب پور به جمع ما پیوست. در سال ۹۳ یک پزشک برای ۹۱۴ هزار نفر برای جمعیت استان بود.
وی اظهار کرد: در استان بوشهر سرطان خون بیشترین آمار را دارد و سرطان روده و گوارش یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها معرفی‌شده که شامل سرطان معده و همچنین سرطان دستگاه ادراری تناسلی از خانم‌ها روی آقایان که منظور عمدتاً همان سرطان مثانه است. تعدادی هم از سرطان‌های متفرقه مثل استخوان و دهان و پوست هستند که خیلی چشمگیر نیستند.
دکتر عصفوری بیان کرد: دو سرطانی که در اینجا بر آن تأکید شده، سرطان لوله گوارش است که عمدتاً سرطان روده بزرگ است که ما اگر دست‌به‌دست هم بدهیم می‌توانیم از این دو سرطان پیشگیری کنیم.
وی تصریح کرد: حدود ۴۰ درصد قابل‌پیشگیری است که اگر ۲۰۰ نفر مبتلابه سرطان پستان داشته باشیم تقریباً ۸۰ نفر آن را می‌توان پیشگیری کرد و با استفاده از روش‌های پیشگیری مثل ماموگرافی از سنین خاص به بالا و با تشخیص زودهنگام بیماری، به‌جای ۱۹۸ نفر ۴۰ نفر می‌توانستند پیشگیری شوند.
نقش ورزش در مقابله با سرطان
وی بابیان اینکه اگر کسی سرطان بگیرد و خوب شود آیا می‌توانیم کاری کنیم که این سرطان برنگردد، گفت: اگر بعد از سرطان روده بزرگ ورزش کنیم تا ۴۵ درصد از احتمال بازگشت آن کم می‌شود و اگر ورزش‌های منظم انجام دهند این احتمال کم‌تر می‌شود و بدون اینکه شما هیچ هزینه‌ای بکنید ورزش انجام دهید و اگر بانوانی که گرفتار سرطان شوند با ورزش خطر بازگشت سرطان آن‌ها تا ۳۵ درصد کاهش می‌یابد.
دکتر عصفوری بابیان این سؤال که آیا همه سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است، ادامه داد: با علم حال حاضر همه سرطان‌ها قابل‌پیشگیری نیست ولی بعضی سرطان‌ها مانند سرطان پستان و روده بزرگ قابل‌پیشگیری است.
وی بابیان این سؤال که چرا تعداد مبتلایان آن زیاد است؟ افزود: می‌توان گفت چون الگوهای زندگی ما درست نیست؛ نوع زندگی در شهرهای آلوده، خوردن غذاهایی که سبزی‌ها و یا میوه‌ها در خاک‌هایی که آلودگی صنعتی یا رادیواکتیو دارند.
نقش چاقی و سیگار در سرطان
فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان گفت: ۴۰ درصد سرطان‌ها با علم فعلی قابل‌پیشگیری است و ۲۰ درصد آن‌ها به خاطر استعمال دخانیات است، البته عوامل دیگری هم مثل سوختگی، عوامل عفونی، ارث، نوع تغذیه یا مصرف برخی داروها هستند.
وی اظهار داشت: یک نفر ممکن است خودش سیگار نکشد ولی همسر او سیگاری باشد، ممکن است به خاطر دود سیگار همسرش تا ۲۵ درصد خانم این فرد مبتلابه سرطان شود. چاقی نیز موجب سرطان‌های خاص مانند پروستات می‌شود. عامل دیگر مشروبات الکلی است؛ خود مشروبات الکلی باعث هفت سرطان مانند پانکراس، روده بزرگ، پستان، دهان و کبد می‌شود.
تغذیه نامناسب و بی‌تحرکی عامل سرطان
دکتر عصفوری تصریح کرد: عامل دیگر غذاهای فرآوری شده مثل فست رودها است؛ دیگر عامل بی‌تحرکی است. اشعه آفتاب برای بدن بسیار مفید است به‌خصوص برای تولید ویتامین D؛ البته به‌صورت متعادل و درجایی مثل بوشهر قبل از ساعت ۱۰ صبح و ۴ بعدازظهر به بعد.
وی اضافه کرد: بعضی عفونت‌ها به ایجاد سرطان کمک می‌کنند مثل هپاتیت، پیشگیری از سرطان به کمک واکسیناسیون عوامل عفونت‌زا انجام می‌شود؛ عامل دیگر رفتارهای اخلاقی قابل‌قبول است که مثلاً سراغ تریاک نرویم.
فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان گفت: برای پیشگیری از سرطان هنگامی‌که سرطان زود تشخیص داده شود امید به شفای بیمار برای همیشه بسیار زیاد است و در سرطان روده بزرگ با آندوسکوپی روده بزرگ و سرطان پستان با انجام به‌موقع ماموگرافی صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/ م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
همایش.سرطان     دکتر.ابراهیم.عصفوری        

تاریخ بروز رسانی:   11 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >