سرطان با خودمراقبتی و امید، قابل‌پیشگیری و درمان است

12 بهمن 1395
کارشناس غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: حدود 40 درصد از سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است و 50 درصد از سرطان‌ها نیز قابل‌درمان است بنابراین با خودمراقبتی و امید سرطان قابل‌پیشگیری و درمان است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ خدیجه محمدی افزود: حدود 50 درصد از موارد ابتلا به سرطان، ناشی از سابقه فامیلی و بیش از 90 درصد آن مربوط به عوامل محیطی است، پس نباید از آن ترسید بلکه باید برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام آن برنامه‌ریزی کرد.
وی با اشاره به اینکه هزینه سرطان 19 درصد بیشتر از هزینه‌های قلبی و عروقی و به‌عنوان اولین علت مرگ‌ومیر مردم دنیاست، ادامه داد: در ایران سالانه 3 هزار  میلیارد ریال به‌صورت مستقیم هزینه درمان سرطان می‌شود.
کارشناس غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه عنوان داشت: زخم‌های پوستی که بعد از دو هفته بهبود نیافته‌اند، اشکال در بلع غذا و کاهش بی‌دلیل وزن، تغییر در عادت دفع مدفوع یا ادرار یا پیدا شدن خون در ادرار و مدفوع، هرگونه تغییر خال و زگیل، توده یا برآمدگی در بدن و سرفه‌های خونی یا گرفتگی صدا، سرفه‌های مداوم از مهم‌ترین علایم هشداردهنده سرطان به شمار می‌آیند.
این کارشناس خاطرنشان کرد: تغذیه نامناسب، اشعه نور خورشید، چاقی و کم‌تحرکی و کشیدن سیگار مهم‌ترین عوامل ایجادکننده سرطان‌هاست.
کارشناس غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه بابیان اینکه با خودمراقبتی و امید، سرطان قابل‌پیشگیری و درمان است افزود: شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه برنامه‌های متنوعی جهت آشنایی مردم و آموزش جهت پیشگیری از انواع سرطان‌ها در دستور کار خود قرار داده که این برنامه‌ها در هفته اول بهمن‌ماه در نقاط مختلف شهرستان به اجرا درآمده است.
خدیجه محمدی تصریح کرد: راه‌اندازی چندین پیاده‌روی خانوادگی در نقاط مختلف تحت پوشش شهر، برگزاری همایش و کلاس‌های آموزشی سرطان جهت رابطین بهداشتی و عموم مردم، برپایی نمایشگاه‌های مختلف، مراقبت و دلجویی از بیماران سرطانی، برگزاری مسابقات مختلف با عنوان پیشگیری از سرطان‌ها در مدارس شهرستان، برگزاری کلاس‌های آموزشی تغذیه سالم (کم‌نمک و کم‌روغن) جهت زنان، صنوف و دانش آموزان ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های این هفته در شهرستان گناوه بود.
انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
خودمراقبتی     سرطان     خدیجه.محمدی     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   12 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >