آزمایش رایگان تشخیص سرطان روده بزرگ در دیّر

9 خرداد 1396
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: آزمایش تشخیص سرطان روده بزرگ در دیّر به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

مهندس عادل مقدس در نشست ماهانه سرپرستان مراکز خدمات جامع سلامت افزود: طرح غربالگری سرطان روده بزرگ به‌صورت پایلوت در شهرستان دیّر در حال انجام است.
وی تصریح کرد: ابن طرح قبلاً به‌صورت آزمایشی در چهار شهر کشور انجام‌شده بود که امسال به‌صورت پایلوت در یک شهرستان از هر استان اجراشده است که شهرستان دیّر در استان بوشهر به‌عنوان پایلوت این برنامه در نظر گرفته‌شده است.
وی بابیان اینکه انجام این غربالگری برای مردم رایگان است، گفت: خدمات در سطح یک توسط شبکه بهداشت و درمان برای غربالگری رایگان است اما اگر بعد از غربالگری متوجه مشکلی در فرد شوند و برای امکانات تشخیصی ارجاع شود، سایر خدمات رایگان نیست.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با اشاره به شیوع سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ) در کشور، اظهار کرد: درصورتی‌که این سرطان در مراحل اولیه شناسایی شود، شانس درمان بسیار خوبی دارد و اجرای طرح غربالگری سرطان روده بزرگ باهدف تشخیص سرطان در مراحل اولیه و زمانی است که شانس خوبی برای درمان سرطان وجود دارد.
وی بابیان اینکه اغلب موارد سرطان روده بزرگ در افراد مسن ایجاد می‌شود، گفت: گروه هدف طرح افراد 50 سال تا 69 سال است که غربالگری از 30 درصد این جمعیت در سال اول اجرای طرح در شهرستان دیّر مورد انتظار است.
مهندس مقدس با دعوت از افراد گروه هدف برای انجام آزمایش رایگان تشخیص سرطان روده بزرگ، گفت: در همه خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت غربالگری سرطان روده بزرگ برای تمام افراد مسن با انجام یک آزمایش ساده صورت می‌گیرد و افراد می‌توانند با مراجعه به این مکان‌ها در محل سکونت خود از خدمات این طرح بهره‌مند شوند.
وی ادامه داد: در این آزمایش محیط بافر «ظرف انتقال نمونه آزمایش» در اختیار مراجعه‌کننده قرار می‌گیرد و با آموزش‌هایی که مراقبین سلامت و بهورزان در خصوص نحوه نمونه‌گیری به وی ارایه می‌دهند، نمونه‌گیری انجام و نمونه‌ها را به پایگاه‌های سلامت و با خانه‌های بهداشت محل سکونت خود تحویل می‌دهد که بلافاصله جواب آن نیز تحویل مراجعه‌کننده می‌شود.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: یکی از مهم‌ترین و اولین نشانه‌های ابتلا به سرطان روده بزرگ، وجود خون در مدفوع می‌باشد که یا آن‌قدر زیاد است که با چشم غیرمسلح نیز دیده می‌شود و یا در خیلی از مواقع کم است و باید زیر میکروسکوپ بررسی شود.
وی افزود: در این طرح، نمونه‌ها پس از تحویل به مراقبین سلامت و بهورزان، آزمایش خون مخفی در مدفوع با انتقال محیط بافر به کیت‌ها آزمایش که با حساسیت بسیار بالا «93 درصد» نمونه‌ها را مورد آزمایش قرار می‌دهد، انجام و نتیجه بلافاصله مشخص و به فرد مراجعه‌کننده تحویل می‌شود.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
آزمایش     سرطان.روده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   9 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >