چاقی یکی از مشکلات جدی بهداشتی بشر امروز است

21 اسفند 1396
کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: چاقی یکی از مشکلات جدی بهداشتی بشر امروز و محصول زندگی شهری است که ناشی از کم‌تحرکی، تغذیه نامناسب و عوامل ژنتیک است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس نوید استوار در کارگاه آموزشی تغذیه افزود: عواملی مانند ژنتیک، پرخوری و رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی کم و حتی مشکلات روانی می‌تواند زمینه‌ساز چاقی و اضافه‌وزن در افراد شود.
کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اعلام داشت: امروزه چاقی از مهم‌ترین معضلات بهداشتی در سطح جهان و همچنین کشور ما می‌باشد که با توجه به گستردگی عوامل مؤثر بر چاقی نیاز به تبیین، آموزش و شناخت پیامدهای چاقی بیش از گذشته احساس می‌شود.
مهندس نوید استوار اضافه کرد: عواملی مانند ژنتیک، پرخوری و رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی کم و حتی مشکلات روانی می‌تواند زمینه‌ساز چاقی و اضافه‌وزن در افراد شود.
وی تصریح کرد: این اضافه‌وزن موجب مشکلاتی برای فرد می‌شود که می‌تواند از نارضایتی از ظاهر خود تا سرطان و کاهش امید به زندگی گسترده باشد، خوشبختانه با رژیم غذایی سالم، ورزش، حل مشکلات روحی و گاهی دارودرمانی می‌توان وزن را کاهش داد و از عوارض چاقی رها شد.
مهندس نوید استوار در رابطه با عوارض بروز چاقی افزود: مساله چاقی و اثرات جانبی مثل بیماری‌های قلبی و عروقی، فشارخون بالا، دیابت، مشکلات حرکتی و ... که در بزرگ‌سالان وجود دارد، از کودکی و نوجوانی افراد آغاز می‌شود.
کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر به‌منظور بررسی وضعیت بدنی افراد، گروه‌های مختلف را به‌اندازه گیری مقیاس شاخص توده بدنی (BMI) توصیه کرد و گفت: شاخص توده بدنی مقیاسی برای اندازه‌گیری میزان تناسب وزن نسبت به قد است این شاخص از طریق حاصل تقسیم وزن بر مجذور قد فرد محاسبه می‌شود.
استوار همچنین توصیه‌های لازم در خصوص کاهش وزن صحیح و اصولی و عوارض مکمل‌ها و دم‌نوش‌های غیرمجاز را به‌تفصیل شرح و به مشکلات تغذیه‌ای شرکت‌کنندگان پاسخ داد.

کارگاه آموزشی تغذیه باهدف آموزش و ارایه راهکارهای تغذیه سالم به‌ویژه در سنین میان‌سالی با حضور بانوان در خانه فرهنگ و هنر عالی آباد بوشهر برگزار شد.
انتهای پیام/ ا.س 3000

کلمات کلیدی:
چاقی     کارشناس.تغذیه     مهندس.نوید.استوار     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   21 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >