استرس،آلودگی هوا وکم‌تحرکی از اصلی‎ترین عوامل زمینه ساز ابتلا به سرطان است

5 آذر 1398
مسئول بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: استرس، آلودگی هوا و کم تحرکی که به طور معمول با تغذیه ناسالم و اضافه وزن همراه است را باید از اصلی‌ترین عوامل زمینه ساز ابتلا به سرطان دانست.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ فرزانه گشمردی در کارگاه آموزشی مدیریت و پیشگیری از سرطان افزود: مهم‌ترین راهکاری که در کشورهای توسعه یافته برای کاهش هزینه‌های سرطان به اجرا در می‌آید غربالگری برای تشخیص زودرس است که باعث می‌شود بیماری در همان مراحل اولیه با هزینه‌های کمتر و نتایج مطلوب‌تری درمان شود.
وی برخی از رایج‌ترین آزمایش‌هایی که می‌توانند به تشخیص زودرس سرطان منجر شوند را شامل انجام سالیانه آزمایش خون مخفی از ۵۰ سالگی به بعد در مدفوع و انجام سالیانه ماموگرافی از ۴۰ سال به بعد در زنان دانست.
گشمردی سیگار، الکل، اشعه فرابنفش خورشید، رژیم پرچرب، تغذیه ناسالم وکم‌تحرکی را از دیگر عوامل خطرساز سرطان دانست.
فعالیت بدنی منظم در کاهش بروز برخی سرطان‌ها موثر است
مسئول بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر فعالیت بدنی منظم را در کاهش بروز سرطان‌های پستان و روده بزرگ مفید دانست و خاطر نشان کرد: مطلوب است که افراد هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه ورزش معمول  یا ۷۵ دقیقه ورزش متوسط انجام دهند.
وی تصریح کرد: بهتر است روزانه ۳۰ دقيقه ورزش کرده به طوری‌که ضربان قلب بالا رفته و در کنار آن تمرین‌هایی برای تقویت عضلات داشته باشید همچنین اگر نمی‌توانید به اندازه مطلوب ورزش کنید مطمئن باشید که حتی چند دقیقه ورزش کردن بهتر از ورزش نکردن بوده و از نشستن طولانی مدت از جمله برای تماشای تلویزیون بپرهیزید.
وزن بالا احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد
مسئول بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اضافه کرد: داشتن وزن بالا احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها به خصوص سرطان پستان، پروستات و روده بزرگ را افزایش می‌دهد.
گشمردی بیان داشت: بالا بودن وزن به هنگام تولد رابطه کمی با خطر ابتلا به سرطان دارد اما افزایش وزن در دوران بزرگسالی در تمام موارد با افزایش خطر سرطان مرتبط است همچنین لازم است مصرف مواد غذايي نشاسته‌ای را کم کرده و از رژيم‌هاي غذايی که ازنظر ميوه‌ها و سبزی‌های تازه غني هستند استفاده شود.
وی توصیه کرد: از نوشیدنی‌های شکردار پرهیزکرده و باید آب را جایگزین این نوشیدنی‌ها کرد، همچنین ضروری است به‌اندازه مناسب غذاخورده و سعي کنيم وعده‌هاي اصلي غذایی حذف نشود زيرا در این صورت ناچار به ریزه‌خواري خواهيم شد.
کلاس آموزشی مدیریت و پیشگیری از سرطان، ویژه پیام‌گزاران سلامت شهرستان در سالن شهید مفتح دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تشکیل شد.
انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
سرطان     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   5 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >