کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
کنترل چاقی و اضافه‌وزن کودکان و نوجوانان از اولویت‌های نظام سلامت است

17 آذر 1399
کارشناس مسئول تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: کنترل چاقی و اضافه‌وزن کودکان و نوجوانان از اولویت‌های نظام سلامت کشور است.

حمیرا دهقانی افزود: امروزه مشکل اضافه‌وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۸ سال در جهان به صورت یک مشکل همگانی در جهان درآمده و به سرعت رو به افزایش است.
دهقانی بیان کرد: مشکل اضافه‌وزن و چاقی از یک‌سو ناشی از تغییر الگوی غذایی و مصرف غذاهای پرانرژی با ظاهر جذاب ولی باارزش غذایی کم، مصرف میان وعده‌های حاوی مقدار زیادی قند، نمک و چربی، مصرف ناکافی مواد غذایی دارای فیبر و از سوی دیگر، کاهش فعالیت جسمانی روزانه و تنش‌های عصبی ناشی از زندگی ماشینی حاکم در بیشتر جوامع است.
وی تصریح کرد: کودکان و نوجوانان چاق به‌احتمال‌زیاد در آینده بزرگسالان چاقی خواهند بود که احتمال خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی و عروقی خواهند داشت.
دهقانی بیان کرد: با توجه به روند افزایشی اضافه‌وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان کشور، برنامه ملی پیشگیری و کنترل اضافه‌وزن و چاقی کودکان و نوجوانان در شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور ادغام‌شده و از اوایل مهرماه با همکاری ادارات آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در حال اجراست.
کارشناس مسئول تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: اهداف برنامه پیشگیری و کنترل اضافه‌وزن و چاقی کودکان و نوجوانان ۱۸ - ۵ سال، توقف روند افزایش وزن، کاهش شیب افزایش وزن، ثابت نگه‌داشتن منحنی وزن برای قد با افزایش قد و حفظ وزن است.
دهقانی اضافه کرد: غربالگری و شناسایی، مراقبت تغذیه‌ای و پیگیری بر اساس راهنما و همچنین افزایش دسترسی خانواده‌ها به خدمات و مراقبت‌های تغذیه‌ای و فعالیت بدنی از دیگر اهداف این طرح است.
وی خاطرنشان کرد: ارتقاء فرهنگ و سواد تغذیه‌ای کودک/نوجوان ۱۸ - ۵ سال و والدین آنها و همچنین افزایش بهره‌مندی خانواده‌ها، کودک/نوجوان ۱۸ - ۵ سال از خدمات مشاوره تغذیه توسط کارشناسان تغذیه از دیگر مزایای این طرح است.
کارشناس مسئول تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: این پروژه با همکاری عوامل مدرسه (مدیران و معاونین و دبیران و آموزگاران و مراقبین سلامت مدارس) و نیز پرسنل مرکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت شامل کارشناسان تغذیه مراکز خدمات جامع سلامت و مراقبین سلامت و بهورزان انجام می‌گردد.
وی تصریح کرد: دانش‌آموزان دچار سوءتغذیه (لاغری یا چاقی)، پس از شناسایی توسط اولیا مدرسه به سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت معرفی می‌شوند، سپس دانش‌آموزان شناسایی‌شده، پیرو هماهنگی صورت گرفته بین مدیر مدرسه و سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت و با لحاظ شرایط نوبت دهی مطلوب و مناسب و رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل حفظ فاصله اجتماعی مناسب و زدن ماسک و ... به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه می‌نمایند.
کارشناس مسئول تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: تمامی مراقبت‌ها و خدمات لازم شامل مراقبت توسط مراقب سلامت و سپس ارجاع به پزشک و کارشناس تغذیه و در صورت لزوم کارشناس سلامت روان و رفتار برای دانش‌آموز انجام می‌گیرد.

انتهای خبر: س.غ /۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
چاقی     اضافه.وزن     حمیرا.دهقانی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   17 آذر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >