کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
تغذیه صحیح در پیشگیري و درمان سرطان‌ها تأثیرگذار است

8 بهمن 1399
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: سرطان ازجمله بیماري‌هایی است که تغذیه صحیح در پیشگیري و درمان آن تأثیرگذار است.

پریوش بهادری در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: تابه‌حال غذاي مشخصی که سرطان‌زا باشد شناخته‌نشده اما بعضی مواد شیمیایی، آفت‌کش‌ها، سموم، مواد افزودنی و حتی آلوده‌کننده‌هایی که به‌طور اتفاقی وارد غذاها می‌شوند می‌توانند از دسته مواد سرطان‌زاي قوي باشند.
وی اظهار کرد: اداره دارو و غذا، کنترل جدي این عوامل را اجباري کرده و بعضی متخصصان تخمین می‌زنند که رژیم غذایی می‌تواند در دست‌کم یک‌سوم از کل موارد سرطان‌ها دخالت داشته باشند.
بهادری عنوان داشت: شیوع بالای سرطان‌های مری و معده در مناطقی که از غذاهای نمک‌سود، دودی ( برنج و ماهی‌دودی ...) و نیتراتی( سوسیس، کالباس...) استفاده می‌کنند مشاهده می‌شود.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان بیان داشت:   دریافت بالاي نمک و نیترات و ترکیبات موجود در دود، از دسته عوامل خطر بروز این سرطان‌ها به شمار‌ می‌رود و همچنین چاقی، شیوه غلط زندگی، بی‌تحرکی، رژیم غذایی، فاقد سبزي‌ها، میوه‌ها و غلات کامل، ماهی و ماکیان در ایجاد و پیشرفت سرطان‌هاي سینه و روده نقش مؤثری دارند.
وی بابیان اینکه آیا رژیم‌هاي پرچرب با سرطان ارتباطی دارند گفت: دریافت مقادیر زیادي چربی باعث افزایش احتمال خطر سرطان روده، سینه و کلیه شده و رژیم‌هاي پرچرب به‌خصوص با منشا حیوانی مثل گوشت قرمز، تخم‌مرغ، محصولات لبنی با مقادیر بالایی چربی و کلسترول خطر بروز انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهند.
بهادری بیان کرد: بسیاري از مطالعات نشان می‌دهند که دریافت بالاي چربی به‌خصوص در زنان یائسه احتمال بروز سرطان سینه را افزایش داده و در مقابل، کاهش مصرف اسیدهاي چرب اشباع مثل انواع غذاهاي حیوانی، کره، لبنیات پرچرب، کله‌پاچه و گوشت‌هاي قرمز خطر ابتلا به سرطان‌ها را کاهش می‌دهند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان تأکید کرد: براي پیشگیري از انواع سرطان‌ها باید از خوردن گوشت‌هاي سوخته یا زغال شده و همچنین ماهی سوخته پرهیز کرد، زیرا کباب کردن و پختن زیاده از حد این غذاها ترکیباتی می‌سازد که برخی از آن‌ها ممکن است سرطان‌زا باشند.
بهادری برای کاهش خطر بیماري‌هاي بدخیم چندین راهکار را توصیه کرد که می‌توان به دریافت کافی مایعات، کاهش مصرف چربی، همچنین افزایش مصرف غذاهاي داراي فیبر مانند نان‌هاي تهیه‌شده از دانه کامل و غلات سبوس‌دار، سبزي‌ها و میوه‌هاي  تازه، مصرف روزانه انواع مختلف سبزي‌ها و میوه‌ها اشاره کرد.
وی افزود: ورزش، تحرك کافی، پرهیز از چاقی و حفظ وزن نرمال، طبخ صحیح غذاها و پرهیز از مصرف زیاد غذاهاي سرخ‌شده و کبابی از عوامل مهم پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

انتهای پیام/س.غ- 3030
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
سرطان     تغذیه     پریوش.بهادری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   8 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >