متخصص زنان و زایمان:
عوامل بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان پستان/ سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در زنان ایرانی است

4 آبان 1400
متخصص زنان و زایمان گفت: بالا رفتن سن، یائسگی دیررس، قاعدگی زودهنگام و ژنتیک از عوامل بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان پستان در خانم‌ها است.

دکتر سحر نوروزی فرد در همایش آگاهی‌رسانی سرطان پستان در شهرستان کنگان اظهار داشت: شایع‌ترین و بیشترین نوع سرطان در زنان ایرانی سرطان پستان است که به‌طور متوسط از هر ۸ زن یک نفر در طول عمر خود به سرطان پستان مبتلا می‌شوند.
دکتر نوروزی فرد بیان داشت: بالا رفتن سن، یائسگی دیررس و قاعدگی زودهنگام و ژنتیک ازجمله عوامل بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان پستان است و ازجمله مسائلی هستند که نمی‌توان این موارد را کنترل کرد زیرا جزئی از فیزیولوژی بدن هستند.
وی تصریح کرد: اما برخی از فاکتورها مانند شیردهی، زایمان، بارداری و خوردن داروهای ضدبارداری ازجمله مواردی هستند که زنان توانایی کنترل آن را دارند، بنابراین رعایت بعضی از نکات می‌توان به عدم یا تأخیر سرطان منجر شد.
دکتر محدثه مهوری نیز به تاریخچه به وجود آمدن آگاهی رساندن سرطان پستان اشاره و گفت: با کاهش مصرف الکل و دخانیات، چاقی و اضافه‌وزن، تغذیه ناسالم، کم‌تحرک بودن می‌توان تا حدی از بروز سرطان پستان جلوگیری کرد.
متخصص داخلی شهرستان کنگان نیز اظهار داشت: از سن ۲۰ سالگی به بعد هر خانمی باید خودآزمایی پستان را شروع کند.
دکتر محمد امامعلی زاده اضافه کرد: بهترین زمان برای انجام خودآزمایی ماهانه پستان ۲ الی ۳ روز پس از قطع خونریزی عادت ماهانه است و علاوه بر آن در دوران یائسگی و شیردهی معاینه را در روز اول هرماه یا هرروز دلخواه دیگر می‌توان انجام داد.
متخصص داخلی شهرستان کنگان تأکید کرد: خودآزمایی پستان جایگزین منظم ماموگرافی برای غربالگری و معاینه بالینی منظم پستان نمی‌باشد.
دکتر امامعلی زاده خاطرنشان کرد: مراحل خودآزمایی پستان ۲ مرحله شامل مشاهده جهت تشخیص بروز تغییرات در ظاهر پستان و لمس کردن می‌شود که لمس کردن برای معاینه صحیح پستان‌ها بهتر است.
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان، اولین همایش آگاهی‌رسانی سرطان پستان با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان و خیریه هنرمندان مهرآور کنگان در سالن فرهنگ ارشاد اسلامی برگزار شد.
با توجه به شایع بودن سرطان پستان و اهمیت تشخیص زودهنگام آن، به‌منظور تعیین تأثیر یک برنامه آموزشی مناسب بر میزان آگاهی از روش‌های غربالگری ... و آموزش در مورد سرطان پستان، ماموگرافی معاینه توسط پزشک و خودآزمایی پستان به طریقه سخنرانی، نمایش اسلاید و فیلم آموزشی توسط مدرسین این همایش ارائه گردید.
این همایش با حضور معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان، بانوان شبکه و مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان، یکی از اعضا شورای اسلامی شهر کنگان و نماینده فرمانداری کنگان و با استقبال خوبی از مردم در سالن فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.
انتهای پیام/ م. س۳۰۷۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
همایش     سرطان.پستان     دکتر.سحر.نوروزی‌فرد     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.کنگان    

تاریخ بروز رسانی:   4 آبان 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >