کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
چاقی یکی از عوامل ابتلا به سرطان پستان است

13 بهمن 1400
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: چاقی یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر: فرزانه گشمردی افزود: سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان و جمعیتی از مردان است که آمار بسیاری را سالیانه در جهان به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به ریسک بالای این بیماری و میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن، شناخت روش‌های پیشگیری از سرطان پستان می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.
وی عنوان کرد: سن بالا، سن پایین بلوغ، اولین زایمان در سن بالا، عدم حاملگی و زایمان، سابقه سرطان پستان یا بیماری پستان خوش‌خیم(غیر سرطانی) و ابتلا خواهر یا مادر بیمار به سرطان پستان ازجمله عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان است.
 کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: اشعه یا اشعه درمانی در ناحیه پستان، وجود نسج متراکم پستان در ماموگرافی ، مصرف هورمون‌های استروژن و پروژسترون، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سفیدپوست بودن را از دیگر دلایل افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان دانست.
گشمردی تغییرات پوست شامل  فرورفتگی و یا توکشیدگی پوست پستان، تغییر فرم هاله اطراف نوک پستان، زخم و تورم در پوست پستان و تغییر در فرم طبیعی پوست پستان را از علائم و نشانه‌های سرطان پستان دانست و اضافه داشت: وجود توده و برآمدگی در پستان که بندرت دردناک است ، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل، خونریزی و یا ترشح از نوک پستان، تغییر در اندازه پستان نیز از دیگر علائم این بیماری است.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر توضیح داد: بعد از یائسگی و پس از شصت‌سالگی وزن زنان به‌طور طبیعی افزایش پیدا می‌کند و کاهش وزن می‌تواند یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان باشد.
وی  انجام فعالیت بدنی به‌ویژه در زنان جوان را باعث کاهش سطح هورمون و متعاقب آن کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان دانست.
این کارشناس در خصوص شیردهی بانوان تأکید داشت: استفاده از شیر مادر برای تغذیه شیرخوار خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد.
گشمردی رژیم غذایی، ماموگرافی و معاینه پستان را از دیگر عوامل پیشگیری از سرطان پستان دانست و اضافه کرد: ارتباط مثبتی بین سرطان پستان و میزان چربی رژیم غذایی وجود دارد. ضروری است کلیه زنان در سن 40سالگی ماموگرافی را انجام دهند و همچنین نیاز است معاینه پستان توسط پزشک یا مامای مجرب به‌صورت سالیانه انجام شود.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خودآزمایی را از دیگر راه‌های پیشگیری از سرطان پستان داست و خاطرنشان کرد: بهترین زمان معاینه منظم ماهیانه پستان وزیر بغل یک هفته بعد از زمان قاعدگی است.

انتهای پیام/ا.س-3000
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
چاقی     سرطان.پستان     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   13 بهمن 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >