فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان:
بسیاری از سرطان‌های کودکان با تشخیص به‌موقع درمان‌پذیر هستند

20 ارديبهشت 1401
فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان گفت: بسیاری از سرطان‌های کودکان با تشخیص به‌موقع درمان‌پذیر هستند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، دکتر نادر شکیب آزاد در جلسه آموزشی که با حضور کادر بهداشت و درمان شهرستان دشتستان برگزار شد، بیان کرد: سرطان به زبان ساده عبارتند از رشد بی‌رویه و کنترل نشده دسته‌ای از سلول‌ها در بدن است که هیچ‌کدام از بافته‌ای بدن از این قاعده مستثنی نیست و این به اتفاق می‌تواند در همه بافته‌ای بدن ایجاد شود.
دکتر شکیب آزاد تصریح کرد: برخی از سرطان‌ها بین بالغین و کودکان مشترک هستند و برخی از سرطان‌ها انحصاراً در اطفال مشاهده می‌شود و آنچه که برای ما بسیار حائز اهمیت است، آشنایی والدین با علائم هشداردهنده سرطان است که با مراجعه به‌موقع به پزشک و درمان زودهنگام سال‌های سال لبخند ثمره زندگی‌شان را ببیند و لذت ببرند.
وی در خصوص علائم شایع سرطان‌ها گفت: شایع‌ترین سرطان‌ها در کودکان، سرطان خون یا لوکمی است، سرطان‌های غدد لنفاوی، سرطان‌های مغز، تومورهای بافتی، کلیه، کبد و ... در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان اظهار کرد: با توجه به اینکه درصد کمی از سرطان‌ها در کودکان اتفاق می‌افتد ولی با توجه به مهم و حساس بودن این قضیه برای خانواده‌ها، والدین باید یک دید کلی از علائم شایع سرطان در کودکان داشته باشند.
وی همچنین تصریح کرد: از علائم شایع سرطان در کودکان می‌توان به تب‌های پایدار و طولانی‌مدت که پاسخ به درمان نداشته باشند، کاهش ناگهانی و بدون دلیل وزن بدن، وجود یک توده یا تورم غیرمعمول در بخشی از بدن، بی‌اشتهایی شدید، تعریق، عرق شبانه، اختلال در دید، سردرد شدید همراه با استفراغ و یا تاری دید، لنگش، دردهای شدید استخوانی و بزرگی غدد لنفاوی اشاره کرد که والدین باید از این علائم اطلاع کافی داشته باشند.
دکتر شکیب آزاد با بیان اینکه امروزه ثابت شده که سرطان علل گوناگونی دارد، گفت: برخی از کودکان هستند که به دلیل تغییرات ژنی خاصی که از والدین خود به ارث می‌برند، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به نوع خاصی از سرطان‌ها هستند.
وی تصریح کرد: راهکار کلی برای پیشگیری قطعی از سرطان در کودکان وجود ندارد، راهکارهای مؤثر برای کاهش سرطان در کودکان شامل تغذیه سالم، پرهیز از در معرض اشعه و دود سیگار قرار گرفتن و پرهیز از چاقی مفرط است.
فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان گفت: تشخیص زودرس برای معالجه کودکان مبتلا به سرطان ضروری است، زیرا هر سرطان نیاز به یک رژیم‌درمانی خاص دارد که ممکن است شامل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی باشد.
این جلسه آموزشی به مناسبت روز جهانی بیماری‌های صعب‌العلاج و با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان دشتستان برگزار شد و با اهدای لوح سپاس و تندیس توسط خیرین سلامت دشتستان و همچنین رئیس شبکه بهداشت و درمان از زحمات و خدمات خیرخواهانه دکتر نادر شکیب آزاد قدردانی به عمل آمد.

انتهای پیام/ س.غ 3030


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سرطان     فوق.تخصص.آنکولوژی     دکتر.نادر.شکیب.آزاد     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   20 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >