کارشناس شبکه بهداشت و درمان دشتستان ؛
با غربالگری و تشخیص زودهنگام می توان سرطان پستان را درمان کرد

6 آذر 1401
کارشناس برنامه میانسالان شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: با غربالگری و تشخیص زودهنگام می توان سرطان پستان را درمان کرد.

شهربانو حاجی زاده در گفت و گوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: امروزه یکی از عوامل نگران کننده در سلامتی زنان، سرطان پستان است. سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان‌ها بوده که در صورت تشخیص سریع، شانس درمان موفقیت آمیز بیمار بسیار زیاد می‌شود.
حاجی زاده تصریح کرد: سرطان پستان بیماری است که در آن سلول های بدخیم در بافت پستان ایجاد شده و متاسفانه در ایران مانند اکثر کشورهای دنیا این بیماری در بالاترین نوع سرطان های خانم ها قرار دارد و بروز آن در حال افزایش است.
وی با اشاره به عوامل خطر سرطان پستان گفت: ترکیبی از عواملی مثل ژنتیک ، عوامل محیطی و شیوه زندگی از مهمترین عوامل خطر سرطان پستان هستند.
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه دشتستان بیان کرد: خودمراقبتی نقش بسزایی در پیشگیری از سرطان‌ها بخصوص سرطان پستان در زنان دارد.
داشتن وزن متعادل ، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و سرخ کرده و آماده حاوی مواد نگهدارنده ،ترشی و کنسروها، مصرف میوه و سبزی ،غلات و گوشت ماهی ، داشتن حداقل 30 دقیقه فعالیت ورزشی روزانه، پرهیز از مصرف الکل و سیگار، شیردهی از پستان در صورت داشتن شیرخوار از توصیه های بسیار مهم خودمراقبتی هستند که در پیشگیری از سرطان پستان نقش مهمی دارند.
شهربانو حاجی زاده توده پستان یا زیر بغل، تغییر در شکل پستان، تغییرات پوستی (پوست پرتغالی .زخم پوست.پوسته پوسته شدن و اگزمای پوست،تغییرات نوک پستان و ترشحات غیر معمول پستان را از مهمترین علایم ضایعات خوش خیم و بدخیم پستان برشمرد.
وی با بیان شیوه های تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان پستان گفت: یکی از روش های غربالگری، معاینه بالینی پستان توسط خود فرد است ، این روش خود آزمایی پستان بایستی هفته اول قاعدگی توسط خود فرد انجام گیرد که در مرحله اول مشاهده دقیق پستان ،بررسی غدد لنفاوی و لمس پستان و زیر بغل طبق آموزشاتی که ماماهای مراکز خدمات جامع سلامت به کلیه بانوان داده می‌شود انجام گیرد و در صورتی که توده ای لمس شد یا تغییرات ظاهری در پستان خود دیدید ،حتما به خانه یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنید.
روش بعدی غربالگری پستان، معاینه و مشاهده دوره ای پستان که توسط ماماها در مراکز خدمات جامع سلامت انجام می‌شود (در سنین 30تا 40سال هر دو سال و 40 تا 60سال هر ساله انجام می‌گیرد.)
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان دشتستان با اشاره به اینکه ماموگرافی تشخیص ضایعات غیر قابل لمس پستان را افزایش داده است گفت: این روش به عنوان روش تشخیصی در افراد پرخطر (مثلا افراد با سابقه فردی و خانوادگی مثبت) یا با معاینه غیر طبیعی و در سطح دو خدمت استفاده می شود
انتهای پیام/ 3030 : (س.غ)

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
غربالگری     سرطان.پستان     شهربانو.حاجی‌زاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   6 آذر 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >