کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
چاقی شکمی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن و التهابی را افزایش می‌دهد

27 دی 1401
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: چاقی شکمی احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن و التهابی را در افراد افزایش می‌دهد.

تهمینه خلفی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: به تجمع چربی در ناحیه شکم، چاقی شکمی گفته می‌شود و چاقی شکمی در مردان و زنان پس از یائسگی بیشتر دیده می‌شود.
خلفی تصریح کرد: به‌اندازه دور کمر مساوی یا بیشتر از 90 سانتی‌متر در هر دو جنس چاقی شکمی گفته می‌شود و هر چه دور کمر بیشتر باشد احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن و التهابی نیز بیشتر می‌شود.
وی همچنین بیان کرد: چاقی شکمی باعث بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت نوع 2، فشارخون بالا، سرطان سینه، سرطان کولون، آسم، سکته قلبی یا مغزی می‌شود.
خلفی گفت: رژیم غذایی ناسالم، مصرف مشروبات الکلی، کم‌تحرکی، استرس ژنتیک، خواب ناکافی و استعمال دخانیات از دلایل اصلی چاقی شکمی می‌باشند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان در خصوص تأثیر رژیم غذایی ناسالم در ایجاد چاقی شکمی گفت: مصرف خوراکی‌های شیرین مثل انواع شیرینی‌ها، شکلات، خوراکی‌های صنعتی و نوشابه‌ها از بدترین عادات غذایی هستند که در کوتاه‌مدت منجر به جذب کالری بالا و ازدیاد چربی شکمی می‌شوند.
خلفی بیان کرد: از دیگر عادت‌های غذایی غلط، رژیم کم پروتئین است و کمبود بعضی ویتامین و املاح باعث افزایش چاقی شکمی می‌شود.
وی همچنین اظهار کرد: اگر کالری جذب‌شده در وعده‌های غذایی بالا و فعالیت بدنی پایین باشد و کالری مازاد به‌صورت چربی در اطراف شکم جمع می‌شود بنابراین تحرک و ورزش یکی از اقدامات بسیار مهم برای سوزاندن چربی و چاقی شکمی است.
خلفی با اشاره به نقش استرس‌ها در چاقی شکمی تصریح کرد: در استرس‌های مزمن، هورمونی در بدن با نام کورتیزول آزاد می‌شود که متابولیسم و سوخت‌وساز بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این هورمون، چربی‌های مازاد را به سمت شکم هدایت می‌کند.
وی همچنین گفت: طی تحقیقات انجام شده در حوزه چاقی و عوامل مرتبط با آن؛ ژنتیک فرد یکی از عوامل مؤثر در بروز چاقی شکمی است و ژن‌های چاقی با کاهش سوخت‌وساز بدن، افزایش هورمون‌های اشتهاآور و جذب بیشتر کالری غذایی در ابتلای فرد به چاقی نقش دارند به همین دلیل کودکانی که والدین آن‌ها مبتلا به چاقی هستند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به چاقی شکمی هستند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان خاطرنشان کرد: خواب ناکافی در پرخوری و جذب کالری بیشتر تأثیر دارد و از سویی دیگر کم‌خوابی تعادل هورمونی بدن را برهم می‌زند و با ایجاد اختلالات متابولیسمی سبب ازدیاد چربی شکمی می‌شود.
خلفی بیان کرد: متأسفانه استعمال دخانیات نیز همانند خواب ناکافی به‌عنوان یک فاکتور خطر برای ابتلا به چاقی عمل می‌کند، این فاکتور اگرچه ارتباط مستقیم و آشکاری با چاقی ندارد اما با تأثیر مخرب بر متابولیسم بدن زمینه را برای بروز چاقی مهیا می‌کند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: با رعایت برنامه غذایی متعادل و متناسب، افزایش فعالیت بدنی، کنترل استرس، تنظیم ساعت خواب و دریافت کافی ویتامین D می‌توان چربی شکمی را کاهش داد.

انتهای پیام/س.غ 3030
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
چاقی.شکمی     فرهنگ.سلامت     تهمینه.خلفی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   27 دی 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >