هشدار کارشناس تغذیه دیّر:
تأثیرات منفی جلوگیری از مصرف قطره آهن به دلیل ترس از پوسیدگی دندان در سلامت کودکان

28 دی 1401
کارشناس مسئول بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: جلوگیری از مصرف قطره آهن در کودکان به دلیل ترس از پوسیدگی دندان توسط والدین تأثیر منفی بر سلامت کودکان دارد.

شریفه ضمیری در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با اشاره به اهمیت استفاده از قطره آهن برای کودکان اظهار کرد: آهن یک ماده ضروری است که در ساختمان گلبول قرمز خون افراد وجود دارد و کمبود این ماده باعث کم‌خونی و تأثیرات منفی بر سلامت افراد دارد.
وی افزود: سنین شایع کم‌خونی در کودکان از ۶ ماهگی تا ۲ سالگی است و لازم است والدین برای جلوگیری از عوارض ناشی از کمبود آهن در کودکان و داشتن فرزندان سالم و باهوش با تجویز پزشک و کادر بهداشت و درمان به کودکان خود قطره آهن بدهند.
ضمیری به علائم کم‌خونی در کودکان اشاره کرد و گفت: از علائم کم‌خونی در کودکان رنگ‌پریدگی، بی‌حالی، خستگی، تپش قلب، بی‌قراری و بی‌اشتهایی، بدخلقی و کاهش ضریب هوشی کودک است.
این کارشناس مسئول در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با هشدار به والدین در خصوص تأثیرات منفی جلوگیری از مصرف قطره آهن در کودکان گفت: متأسفانه این باور نادرست در بعضی از والدین نهادینه شده است که قطره آهن موجب پوسیدگی دندان‌های کودک می‌شود لذا از مصرف آن برای کودکان جلوگیری می‌کنند که عدم مصرف آن تأثیرات منفی بر سلامت و به‌ویژه ضریب هوشی کودک دارد.
ضمیری اضافه کرد: درحالی‌که پوسیدگی دندان کودکان می‌تواند عللی از قبیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف تنقلاتی مانند بیسکویت، مصرف شیر شبانه به‌صورت مکرر و ... باشد.
وی افزود: نکته قابل‌توجهی که باید مادران دقت کنند این است که مادران بعد از شیر دادن به کودکان و برای پیشگیری از پوسیدگی دندان آن‌ها باید دندان‌ها را با گاز مرطوب یا مسواک انگشتی تمیز کنند.

انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
قطره.آهن     شریفه.ضمیری     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   28 دی 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >