پایش استانداردهای شیمی آب در شهرستان دشتستان با راه‌اندازی آزمایشگاه شیمی آب امکان‌پذیر شد

28 اسفند 1401
رئیس گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: با راه‌اندازی آزمایشگاه شیمی آب، پایش استانداردهای شیمی آب در شهرستان دشتستان امکان‌پذیر شد

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، سید فاطمه حسینی در حاشیه افتتاح آزمایشگاه شیمی آب شهرستان افزود: شهرستان دشتستان به علت گستردگی و تنوع منابع آب که به‌طورکلی از ۴۰ حلقه چاه در سطح شهرستان و منابع آب خارج از شهرستان و بیش از ۱۰ چشمه تأمین می‌گردد، پایش مستمر املاح و استانداردهای شیمیایی آب در دستور کار این شبکه به‌عنوان دستگاه ناظر قرار دارد.
وی اضافه کرد: املاح شیمیایی آب در صورت اینکه خارج از استاندارد باشند، به علت تأثیراتی که بر سلامتی دارد، دارای اهمیت بسیاری است.
حسینی تصریح کرد: تا پیش از افتتاح آزمایشگاه شیمی آب، به علت اینکه آزمایش‌های شیمیایی در مرکز استان انجام می‌گرفت، پایش تنها در هر ۶ ماه یک‌بار امکان‌پذیر بود و در مواردی که به علت کمبود منابع آب، دستگاه‌های متولی اقدام به ورود منابع جدید آب می‌نمایند، پایش سریع وضعیت شیمیایی آب، مقدور نبود.
وی خاطرنشان کرد: با افتتاح آزمایشگاه شیمی آب بررسی استانداردهای شیمیایی منابع آب شهرستان به‌صورت مستمر در دستور کار قرار خواهد گرفت، همچنین پایش مستمر وضعیت شیمیایی آب، آب تصفیه‌های سطح شهرستان نیز که می‌تواند سلامت آب عرضه‌شده را پایش و تأیید نماید، انجام خواهد شد.
کارشناس مسئول واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: آزمایشگاه شیمی آب، یکی از بخش‌های آزمایشگاه آب شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان است و با راه‌اندازی بخش شیمی آب در آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی، اندازه‌گیری املاح و سختی در آب امکان‌پذیر خواهد شد.
 نوشین حسن‌زاده افزود: در این آزمایشگاه، میزان کل مواد جامد محلول، سختی کل، کلرور، سولفات، آهن، منگنز، کلسیم، منیزیم، نیتریت، نیترات، آمونیاک و سدیم در نمونه‌های آب مصرفی اندازه‌گیری خواهد شد.
وی تأکید کرد: این مجموعه خود را موظف به پیگیری و اجرای سیستم مدیریت کیفیت و برآورده کردن کلیه الزامات استاندارد ISO/IEC 17025 دانسته و خود را ملزم و متعهد می‌داند که منابع و امکانات لازم را برای تحقق اهداف، برآوردن الزامات این استاندارد و استفاده از آخرین ویرایش استاندارهای بین‌المللی و ملی جهت آزمون استفاده نماید.
حسن‌زاده تصریح کرد: این بخش کنترل بهداشت و سلامت آب مصرفی را به عهده دارد و فعالیت‌های خود را با آزمون‌های شیمیایی و میکروبی بر اساس استانداردهای موجود (1053 و 4207) و دستورالعمل‌های اداره کل آزمایشگاهی انجام می‌دهد.
در این راستا در بخش میکروبی آزمایشگاه آب شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در سال 1401، در حدود 4000 نمونه مورد آزمون قرار گرفته است.

انتهای پیام/س.غ 3030
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
راه‌اندازی     پایش     آزمایشگاه.شیمی.آب     سیده‌فاطمه.حسینی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    
   

تاریخ بروز رسانی:   20 فروردين 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >