رئیس شبکه بهداشت دیر خبر داد؛
اجرای پویش صنفی «نه به فروش دخانیات» در شهرستان دیّر

7 خرداد 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان دیر از اجرای پویش صنفی «نه به فروش دخانیات» در این شهرستان خبر داد.

عباس آدمیت‌نسب در نشست هماهنگی هفته بدون دخانیات گفت: پویش " نه به فروش دخانیات " با هدف فرهنگ‌سازی برای کاهش عرضه محصولات دخانی و جلب حمایت‌های مردمی از واحدهای صنفی مجاز عرضه که داوطلبانه از فروش محصولات دخانی خودداری کرده‌اند، آغاز شده است.
 وی گفت: در این پویش، واحدهای صنفی مجاز عرضه دخانیات به‌صورت داوطلبانه متعهد می‌شوند که در محل کسب آنان هیچ‌گونه مواد دخانی عرضه نشود.
وی بابیان اینکه یکی از اهداف مهم ما کاهش دسترسی به مواد دخانی است تأکید کرد: بر اساس مطالعات انجام‌شده در دنیا، درصد قابل‌توجهی از معتادان به مواد مخدر، قبل از اعتیاد، تجربه استفاده از مواد دخانی را داشته‌اند و مواد دخانی مانند سیگار، تنباکو، تنباکوهای میوه‌ای و ناس و اقلامی مانند آن به‌عنوان دروازه ورود به اعتیاد به مواد مخدر شناخته می‌شوند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان دیر با اشاره به مرگ سالانه حدود ۶۰ هزار ایرانی به علت مصرف و مواجهه با دود دخانیات گفت: ترکیبات کشنده موجود در دخانیات عامل مرگ ۵۰ درصد از مصرف‌کنندگان محسوب می‌شود که یکی از مهم‌ترین اقدامات و راهکارهای حفاظت از جوانان از آسیب‌ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، کاهش دسترسی و فرهنگ‌سازی برای کاهش عرضه و مصرف مواد دخانی است.
وی ادامه داد: ۴۵۰ واحد مجاز عرضه مواد دخانی در سطح شهرستان دیّر فعال هستند که طبق بازدیدهای میدانی و گزارش‌های آماری فقط ۱۲۸ واحد صنفی اقدام به فروش و عرضه مواد دخانی دارند که امیدواریم با اجرای پویش صنفی «نه به فروش دخانیات» و پیوستن تمامی واحدهای صنفی نه به پویش، سطح دسترسی جوانان به مواد دخانی کاهش یابد.
آدمیت‌نسب بیان کرد: واحدهای صنفی در صورت تمایل به پیوستن به پویش صنفی «نه به فروش دخانیات» می‌توانند به مراکز خدمات جامع سلامت و یا خانه بهداشت محل سکونت خود مراجعه کنند.
وی افزود: دیگر فروشگاه‌ها هم با وجود اینکه جزو واحدهای صنفی مجاز عرضه دخانیات نیستند، می‌توانند با پیوستن به پویش «نه به فروش دخانیات» به این حرکت مردمی با هدف تقویت قبح فروش و مصرف دخانیات به سلامت جوانان و نوجوانان کمک کنند.
انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نشست.هماهنگی     هفته.بدون.دخانیات     عباس.آدمیت‌نسب     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   7 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >