چاقی و اضافه وزن نیمی از بانوان میانسال شهرستان دیّر

17 خرداد 1402
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: براساس آمارهای موجود 57 درصد جمعیت بانوان میانسال شهرستان دیّر دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

حسین ناظمیان‌پور با اشاره به روز جهانی ایمنی غذا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: تغییر سبک زندگی به سمت رژیم‌های غذایی ناسالم و کم‌تحرکی عاملی برای تشدید اضافه وزن و چاقی به ویژه در بین بانوان شده است.
وی گفت: حدود نیمی از جمعیت میانسال شهرستان دیّر دچار اضافه وزن و چاقی هستند که سهم بانوان از این مقدار 57 درصد بوده که زنگ خطری برای سلامتی این قشر از جمعیت است.
وی با بیان اینکه امروزه اضافه وزن و چاقی یک معضل جهانی است، تصریح کرد: چاقی، نوعی سوء تغذیه بر اثر بیش‌خواری یا تغذیه نادرست است و یکی از عوامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت و پرفشاری خون به‌شمار می‌آید.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با اشاره به آمارهای موجود در خصوص اضافه وزن و چاقی گفت: حدود نیمی از میانسالان (49.9 درصد) نزدیک به یک چهارم (21.5 درصد) از سالمندان و بیش از 30 درصد جوانان و نوجوانان شهرستان دیّر  تحت تأثیر اضافه وزن یا چاقی هستند.
ارایه 23 هزار خدمت تغذیه‌ای
وی با تاکید بر ضرورت پیشگیری از اضافه وزن و چاقی بین افراد جامعه گفت: خدمات مشاوره تغذیه در مراکز خدمات جامع سلامت ارایه می‌شود و مردم می‌توانند با مراجعه به این مراکز در صورتی که به اضافه وزن یا چاقی مبتلا باشند به پزشک یا کارشناس تغذیه ارجاع داده و از خدمات تخصصی بهره‌مند شوند.
ناظمیان‌پور با اشاره به ارایه خدمات تن‌سنجی و غربالگری تغذیه گفت: طی سال گذشته به 23 هزار نفر خدمات تغذیه‌ای توسط کارشناسان تغذیه در مراکز خدمات جامع سلامت ارایه شده است.
وی گفت: یکی از گروه‌های ویژه خدمتی زنان باردار هستند که 100 درصد آنان بطور مستمر غربالگری تغذیه شده که حدود 26 درصد از آنان وزن‌گیری مطلوب نداشتند که ضمن مشاوره تغدیه‌ای بسته‌های غذایی نیز به آنان ارایه شد.
وی با بیان اینکه در سال جاری 4 هزار و 559 کودک غربالگری تغذیه‌ای شدند، ادامه داد: 139 نفر از کودکان غربالگری شده مبتلا به سوء تغذیه شدید شناسایی شدند که ضمن ارجاع به پزشک متخصص، تحت حمایت‌های تغذیه‌ای قرار گرفته و به آنان بسته‌های غذایی نیز ارایه می‌شود.
انتهای پیام/ کد خبرنگار : (3050- ح .ن)

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.غذا     چاقی     حسین.ناظمیان‌پور     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   17 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >