معاون فنی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت:
فعالیت‌های انسان، موجب تغییرات چشمگیری در محیط زیست شده است

30 ارديبهشت 1403
معاون فنی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: فعالیت‌های انسان، موجب تغییرات چشمگیری در محیط زیست شده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان تغییرات اقلیمی را نام برد.

 به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در راستای شعار روز جهانی سازمان بهداشت کار، دکتر علیرضا حاجیونی گفت: بر اساس گزارش‌های مستند و موجود، از حیث سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی، تغییر اقلیم به‌عنوان یکی از مسائل پیچیده و تأثیرگذار در عرصه‌های مختلف زندگی بشر مطرح است.

 وی افزود:پیش بینی شده است که این موضوع به‌طور روزافزون برای جوامع انسانی برحسب بافت اقتصادی، اجتماعی و محیطی آنها، مشکلات و پیامد‌های مختلفی را به‌ویژه در بعد اقتصادی به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: که اگرچه موضوع نوسانات اقلیمی و اثرات اقتصادی آن‌ها در زندگی انسان موضوع جدیدی نیست، ولی قطعاً هزینه‌های مالی آن بسیار سنگین خواهد بود.

 دکتر حاجیونی گفت: تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین  نیز به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی اساسی‌ترین عوامل تعیین‌کننده سلامتی یعنی غذا، آب‌وهوا تأثیر خواهد گذاشت.

کارشناس مسئول بهداشت حرفه‌ای  مرکز بهداشت شهرستان  بوشهر نیز گفت : با توجه به تاکید سازمان جهانی کار و در واکنش به این تغییرات اقلیمی می‌بایست در سیاست‌گذاری‌ها بخصوص در حوزه ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، حتماً پیوست تغییرات آب‌وهوایی وجود داشته باشد.

گوهر افشین اظهار داشت: ضروری است در تهیه دستورالعمل‌های جدید، حتماً بحث تغییرات اقلیمی جدی گرفته شود.

وی بیان داشت: ما ضمن تاکید بر آموزش و اطلاع رسانی به‌تمامی مردم، گروه‌های کارگری و کارفرمایی و همه دوستداران سلامت محیط، به‌عنوان متولیان حوزه سلامت مصمم شده‌ایم با سازمان‌های مرتبط از جمله محیط زیست، برنامه‌های مشترکی را در این خصوص داشته باشیم و به هم‌افزایی در کاهش و کنترل مخاطرات آب‌وهوایی برسیم.

افشین اظهار امیدواری کرد: در سال جاری و به مدد سیاست‌گذاری‌های کلان بالادستی، اتفاقات خوبی در گستره سلامت محیط و کار بیفتد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوشهر نیز اظهار داشت: متناظر با شعار امسال سازمان جهانی کار و  باهدف «کنترل اثرات تحولات اقلیمی بر سلامت کارگران»، رعایت اصول و استانداردهای شغلی در محیط‌های کاری در دستور کار کارشناسان این حوزه قرار دارد.

صادق پور سالم تاکید کرد: بیش از ۷۰ درصد کارگران، در معرض خطرات ناشی از تغییر اقلیم هستند و اقدامات ایمنی، هنوز تأثیری بر مهار مخاطرات ایجادشده برای آنان نداشته است.

وی بیان داشت :تغییرات اقلیمی مشکلات زیادی را برای کارگران ایجاد کرده است و انواع مشاغل در ایران نیز از این امر مصون نیستند.

پور سالم با اشاره به گستردگی حوزه نفوذ این تغییرات اقلیمی بر سلامت کارگران، اضافه کرد: کار در محیط‌های باز مثل پالایشگاه و پتروشیمی‌ها، کارگران فولادی و فلزی و معادن، کارگران بندرها و کشتی‌ها، کارگران شیلات و کارگران ساختمانی، همه و همه می‌توانند در معرض مخاطرات آب‌وهوایی شدید قرار بگیرند

 

انتهای پیام/ ح.گ3001

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
تغییرات.اقلیمی     محیط.زیست     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   30 ارديبهشت 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >