محقق جوان بوشهری:
شیوع چاقی در جمعیت استان به سرعت رو به افزایش است

25 خرداد 1394
تحقيقات اخير محققان بوشهری نشان داده‌است كه شيوع چاقي و اضافه وزن در استان بوشهر به مقدار قابل توجهي از ميانگين کشوري و جهاني بالاتر است و به سرعت رو به افزایش است.

رییس تیم این تحقیقات 6ساله، گفت: بر اساس نتایج دو فاز مطالعه قلب سالم خلیج فارس در استان بوشهر از هر 10 نفر زن، 8 نفر و از هر 10 مرد، 6 نفر دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.
دکتر افشین استوار اضافه‌کرد: چاقي يكي از معضلات مهم بهداشتي در سراسر جهان و از جمله در كشور ما است که هـم در كـشورهاي در حـال توسعه و هم كشورهاي توسعه يافته به ميزان هـشدار دهنده‌اي رو به افزايش است.
محقق جوان بوشهری افزود: نتایج این تحقیقات به‌صورت مقاله‌ای در آخرین شماره مجله پزشکی طب جنوب با عنوان "شيوع و بروز چاقی و اضافه وزن در بزرگسالان طی سال‌های 1382 تا 1388 در استان بوشهر- مطالعه قلب سالم خليج‌فارس" به چاپ رسیده است.
معاون پژوهش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهد اشتی درمانی استان بوشهر گفت: بر اساس نتایج دو فاز مطالعه قلب سالم خلیج فارس که با فاصله 6 سال بر روی 3735 نفر از افراد بزرگسال با سن 25 سال و بیشتر در استان انجام شده، در سال 1382 در استان بوشهر 36.6 درصد از زنان و 43.4 درصد از مردان داراي اضافه وزن بوده اند. در بررسی مجدد همین افراد در سال 1388 مشخص شد که 37.8 درصد از زنان و 50.3 درصد از مردان داراي اضافه وزن بوده‌اند.
دکتر افشین استوار تصریح‌کرد: شيوع چاقي نیز در استان در سال 1382، به میزان 36.9 درصد در زنان و حدود 14.6 درصد در مردان بوده است که در سال 1388 به حدود40.9 درصد در زنان و 18 درصد در مردان مطالعه شده، رسیده است.
دکتر استوار افزود که یافته‌های این مطالعه نشان می دهد که شیوع چاقی در جمعیت استان به سرعت رو به افزایش است؛ بنایراین ضروری است که برنامه‌ریزی جدی برای جلوگیری از روند افزایشی شیوع آن صورت پذیرد.
انتهای پیام/ م.آ 1022

کلمات کلیدی:
دکتر.استوار     شیوع.چاقی     تحقیقات     محقق    

تاریخ بروز رسانی:   25 خرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >