مسؤول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
سن ابتلا به سرطان سینه در ایران 10 سال کمتر از سن بروز آن در کشورهای در حال توسعه است

5 امرداد 1394
مسؤول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: سن بروز سرطان در ایران دست کم 10 سال کمتر از سن بروز آن در زنان کشورهای توسعه یافته می باشد به طوری که این میانگین سن در کشورهای غربی 56 سال و در ایران 45 سال می باشد.

دکتر ساغر جوانبخت افزود: بر اساس آمارهای جهانی بهداشت از هر 8 تا 10 زن ، یک نفر در طول دوره زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می گردد که این آمار در کشور ما به ازای هر 10 تا 15 زن یک بیمار وجود دارد.
وی اضافه کرد: سرطان سینه نیز مانند سایر سرطان‌ها دارای4 مرحله درمانی می باشد که در مرحله اول قطعی می باشد ولی در صورت عدم مراجعه فرد و عدم تشخیص بیماری در مراحل بعد این شانس کمتر می‌گردد بنابراین مراجعه به موقع و چکاب سالیانه می‌تواند یکی از مهمترین عوامل در پیشگیری و درمان این بیماری باشد.
مسؤول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: سن، جنس، سابقه خانوادگی و ژنتیک، کم تحرکی و چاقی، استعمال دخانیات، بلوغ زودرس، مصرف طولانی مدت داروهای هورمونی حاوی استروژن و پروژسترون از جمله عوامل مؤثر در ایجاد بیماری سرطان سینه می‌باشند.
دکتر ساغر جوانبخت خاطرنشان کرد: ورزش و تحرک بدنی مستمر، شیر دادن به نوزاد، متعادل نگه داشتن وزن، مصرف 4 تا 5 وعده میوه و سبزیجات تازه در روز، انجام خودآزمایی پستان از سن 20 سالگی و انجام ماموگرافی از سن 40 سالگی را از جمله عوامل بازدارنده این بیماری دانست.
انتهای پیام /ا.پ 1028

کلمات کلیدی:
سرطان     شبکه.بهداشت‌درمان.جم    

تاریخ بروز رسانی:   5 امرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >