رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
توسعه باید متوازن و پایدار باشد

2 امرداد 1395
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: توسعه، باید دارای دو ویژگی‌ توازن و پایداری باشد و تمامی ابعاد آن هماهنگ باهم رشد کنند در غیر این صورت توسعه پایدار نخواهد بود.

دکتر علیرضا رئیسی در نشست با فعالان اجتماعی بوشهر افزود: سرعت و میزان حرکت به سمت نقطه مطلوب از دیگر ویژگی‌های توسعه است.
وی با اشاره به اینکه مشکلات درمان تک عاملی نیست و معلول علت‌های متعدد است اضافه کرد: عدم ماندگاری پزشکان و متخصصان دلایل متعددی دارد و هیچ‌گاه تک عاملی نیست و ساده‌ترین و پر خطاترین تحلیل این است که یک معلول را به یک علت نسبت دهیم؛ بلکه باید برای حل مسائل، تمام زمینه‌ها بررسی شود و سهم هر علت را در بروز مشکل برآورد سپس مشکل را رفع کنیم.
افزایش دو برابری تخت‌های ویژه استان بوشهر
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تعداد تخت‌های ویژه استان در چند دهه گذشته 87 تخت شامل CCU، NICU و ICU بوده و کمبود این تخت‌ها یکی از معضلات اصلی استان قلمداد می‌شد در طی یک ونیم سال گذشته 80تخت ویژه به بهره برداری رسانیده ایم که هم‌اکنون به 168 تخت افزایش‌یافته است و رشد حدود 2 برابری داشته است.
یکی از اهداف حوزه سلامت، عدالت و سرعت در دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی است
دکتر رئیسی بیان داشت: با توجه به اینکه موقعیت استان بوشهر به‌صورت طولی بوده و فاصله شهرستان‌های شمالی تا جنوبی استان زیاد است ازاین‌رو تخت‌های ویژه در بین شهرستان‌های استان توزیع شد که افزایش ایمنی بیماران را در پی داشته است.
وی افزود: بیش از 246 هزار نفر در حوزه بستری از خدمات درمانی استفاده کرده‌اند به این معنی که پرداختی از جیب هر نفر بین 3 تا 6 درصد بوده و مابقی این هزینه‌ها توسط سازمان بیمه و از طرح تحول پرداخت‌شده است.
دکتر رئیسی اظهار داشت: یکی از شاخص‌هایی که موردتوجه سازمان بهداشت جهانی است و به‌عنوان شاخص منفی قلمداد می‌شود میزان سزارین هر کشوراست که این شاخص درگذشته در ایران نزدیک به 62 درصد بوده است که با توجه به افزایش تعرفه زایمان طبیعی برای پزشکان و رایگان شدن آن برای افراد، کاهش آمار سزارین در استان بوشهر را شاهد بوده‌ایم.
مرکز استان نیازمند بیمارستان 800 تختخوابی است
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تعداد تخت به ازای هر هزار نفر تعیین می‌شود و این رقم در کشور 8/1 و در استان بوشهر 4/1 است که نشان از کمبود 500 تخت است و برای رسیدن به هدفی که در سال 1404 تعیین‌شده باید سالانه 110 تخت در استان اضافه شود تا به هدف 2 تخت به ازای هر هزار نفر برسیم.
مجوز 2700 متر اورژانس هسته‌ای برای بوشهر صادرشده است
دکتر رئیسی بیان داشت: مجوز دو هزار و 700 متر اورژانس هسته‌ای برای بوشهر صادرشده است که با اورژانس عمومی بیمارستان ادغام و به هفت هزار و 700 متر معادل 80 تخت بیمارستانی خواهد رسید که شامل ICU، اتاق عمل، اورژانس اطفال بزرگ، اورژانس بزرگسال بزرگ، اورژانس هسته‌ای و سوختگی است.
وی تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای با حضور دکتر سیاری معاون درمان وزیر بهداشت با استانداری به امضا رسیده که مبلغ 800 میلیارد ریال برای ایجاد، نوسازی و بهسازی کلیه مراکز بهداشتی درمانی استان در نظر گرفته‌شده است.
نظام سلامت مظلوم‌ترین بخش در خواهندگی اجتماعی است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نظام سلامت پیچیدگی‌ها و انتطارات خاص خود را دارد و مظلوم‌ترین بخش در خواهندگی اجتماعی است زیرا گاهی افراد به دلیل عدم آگاهی از اصول، محدودیت‌ها و وضعیت‌های مطلوبی که در این طرح وجود دارد با اظهار نظرهای غیر کارشناسانه به این حوزه وارد می‌شوند که متاسفانه اظهار نظرهای صحیحی نیست.
دکتر سجاد اقبالی با اشاره به اینکه ادبیات گفتاری در مقابل ادبیات شنیداری افراد متفاوت است بیان داشت: در برخی موارد ادبیات گفتاری پزشکان با ادبیات شنیداری افراد جامعه تفاوت دارد و موجب بروز اختلافاتی می‌شود.
وی تصریح کرد: سه حوزه طبابت، قضاوت و روحانیت سه حوزه‌ای هستند که علاوه بر پیشه بودن، آموزش، قوانین و ضوابط درون‌سازمانی را برای خود در نظر گرفته و رسیدگی به تخلفات نیز توسط خود این اقشار صورت گرفته و هرکدام دارای دادگاه‌های مخصوص به رسیدگی به تخلفات خود هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزاری این‌گونه نشست‌ها برای رفع بسیاری از دغدغه‌های فعالان اجتماعی و سیاسی را مفید دانست و گفت: برخی مواقع گفته‌های افراد جامعه کاملاً صحیح بوده ولی پاسخ‌های پزشکان نیز صحیح است و چون در حوزه پزشکی قادر نیستیم تمام اصطلاحات خود را به زبان عامه بیان کنیم همیشه در مقام دفاع از خود و تهاجم از سوی برخی دوستان قرار می‌گیریم که پس از گفتگو با یکدیگر متوجه خواهیم شد جایی برای تهاجم وجود نداشته است.

انتهای پیام/ م.ف 1026

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست     فعالان.اجتماعی.بوشهر     دکتر.رئیسی    

تاریخ بروز رسانی:   2 امرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >