سرطان دهانه رحم تنها سرطان قابل‌پیشگیری است

20 امرداد 1395
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سرطان دهانه رحم تنها سرطان قابل‌پیشگیری است ازاین‌رو انجام تست پاپ اسمیر بسیار بااهمیت است.

دکتر زینب کنعان نژاد با اشاره به اینکه تست پاپ اسمیر ویروس‌ها و عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم را شناسایی می‌کند افزود: پاپ اسمیر تستی است که برای غربالگری سرطان دهانه رحم در خانم‌ها انجام‌شده و جنبه تشخیصی و پیشگیرانه دارد.
وی بیان کرد: سرطان دهانه رحم در خانم‌هایی که نزدیکی انجام نداده‌اند به‌ندرت اتفاق می‌افتد ازاین‌رو توصیه می‌شود افراد سه سال پس از اولین آمیزش جنسی واژینال یا بعد از سن 21 سالگی و تا سن 30 سالگی به‌ صورت سالانه این تست را انجام دهند.
دکتر کنعان نژاد گفت: پس از سن 30 سالگی و درصورتی‌که فرد سه تست پاپ اسمیر نرمال پشت سرهم داشته و ضعف ایمنی بدن و HIV نداشته باشد می‌تواند هر دو تا سه سال این تست را ادامه دهد.
شایع‌ترین علامت در افراد مبتلابه سرطان دهانه رحم، ترشحات زیاد و بدبو است
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی گفت: شایع‌ترین علامت در خانم‌های مبتلایی که به متخصص زنان مراجعه می‌کنند ترشحات زیاد و بدبوی دهانه رحم است به‌گونه‌ای که برای اطرافیان آزاردهنده بوده و در این مواقع فرد درگیر بیماری سرطان دهانه رحم شده است.
وی خاطرنشان کرد: خونریزی پس از نزدیکی از دیگر علایم مهم در سرطان دهانه رحم است که باید به آن توجه کرد.
تست پاپ اسمیر بدون درد و بی‌هوشی انجام می‌شود
دکتر کنعان نژاد گفت: انجام این تست کاملاً بدون درد بوده و نیاز به هیچ‌گونه تزریق مواد بی‌حسی و یا بیهوشی ندارد همچنین بهترین زمان برای انجام آن بین روزهای 12 تا 16 قاعدگی است.
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: برای انجام تست پاپ اسمیر خانم‌ها در شرایط معاینه بر روی تخت قرارگرفته و با اسپوکلوم دهانه رحم باز و با کمک وسیله مخصوص (اسپچولا) که چوبی یا پلاستیکی است نمونه موردنظر برداشته می‌شود.
وی گفت: خانم‌ها قبل از انجام پاپ اسمیر باید نکاتی ازجمله مراجعه نکردن در زمان عادت ماهیانه برای انجام تست، نداشتن مقاربت از 24 تا 48 ساعت قبل از انجام تست و پرهیز از شستشوی واژن را در نظر بگیرند.


تست پاپ اسمیر در مراکز بهداشتی و درمانی با هزینه‌ای بسیار کم انجام می‌شود
دکتر کنعان نژاد بیان داشت: تست پاپ اسمیر در مراکز بهداشتی و درمانی با هزینه‌ای بسیار کم انجام‌شده و افراد می‌توانند با مراجعه به این مراکز توسط ماماها یا در صورت امکان در مطب پزشکان و توسط متخصصین زنان این تست را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: نمونه‌ گرفته‌شده از افراد بر روی لام قرارگرفته و به دست آن‌ها داده می‌شود تا همراه با فرم‌هایی که مشخصات افراد بر روی آن قیدشده است توسط خود فرد به آزمایشگاه برده ‌شود.
سرطان دهانه رحم در صورت عدم درمان به‌موقع منجر به مرگ می‌شود

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی گفت: سرطان دهانه رحم درصورتی‌که به‌موقع درمان‌نشده و به مرحله حاد خود برسد می‌تواند منجر به مرگ شود اما ازآنجایی‌که قابل‌پیشگیری است افراد می‌توانند با انجام تست پاپ اسمیر به‌صورت سالانه از ابتلا به آن پیشگیری کنند.
دکتر کنعان نژاد خاطرنشان کرد: درمان سرطان دهانه رحم توسط آنکولوژیست زنان و بر اساس درجه و نوع بیماری که ممکن است خفیف یا شدید باشد برای بیماران انجام می‌شود.

انتهای پیام/ م.ف 1026


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
پاپ.اسمیر     فرهنگ.سلامت     سرطان.دهانه.رحم     دکتر.زینب.کنعان‌نژاد        

تاریخ بروز رسانی:   20 امرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >