سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
خودآگاهی اولین گام برای رسیدن به خود مراقبتی

28 امرداد 1397
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: خود مراقبتی باعث افزایش دانش، مهارت و توان فرد شده و گام اول در راستای سلامتی است که 65 تا 85 درصد از مراقبت‌هایی که به‌سلامت افراد منجر می‌شود محصول همین خود مراقبتی است.

مهندس حسن فخرایی برنامه‌ریزی را اولین گام در خود مراقبتی و اولین قدم در تغییر نگرش دانست و گفت: گسترش این مراقبت در جامعه به‌ویژه در بین فرزندان، خانواده، دوستان، همسایگان و همشهریان از اهمیت بالایی برخوردار است اما  متأسفانه خود مراقبتی در افراد به دلیل اشتغال به امور زندگی مغفول مانده است.
فخرایی افزود: تأثیر خود مراقبتی در کاهش مراجعه به پزشکان عمومی تا 40 درصد و پزشکان متخصص 17 درصد، کاهش پذیرش در اورژانس تا 50 درصد و بستری شدن نیز تا 50 درصد است که یکی از جنبه‌های مهم مدیریت استرس به شمار می‎رود.
این مقام مسئول افزود : 99 درصد درمان بر عهده بیمار و از طریق خود مراقبتی انجام می‌گیرد و جنبه‌های جسمی، روانی، عاطفی، معنوی و اجتماعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
سرپرست مرکز بهداشت اظهار داشت: یافته‌های پژوهشی نشان داده است که خود مراقبتی در بیماری‌های مزمن به‌ویژه دیابت و پرفشاری باعث مراجعه بیشتر به مراکز درمانی شده  تحمیل هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهد.
وی مخاطبان خود مراقبتی را همه مردم جامعه عنوان کرد و گفت: وزارت بهداشت مخاطب اصلی خود مراقبتی را قشر نوجوان و جوان معرفی کرده است چراکه سلامت این نسل سلامت آینده جامعه را تأمین می‌کند.
مهندس فخرایی عنوان داشت: با توجه به اهمیت موضوع، مراقبین سلامت مرکز خدمات جامع سلامت شهید بهشتی به مدت دو روز در امامزاده محمدباقر واقع در کوی خواجه‌ها اقدام به برگزاری ایستگاه سلامت و دوره‌های آموزشی با موضوعات مدیریت استرس و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر ، تغذیه سالم و تحرک بدنی کردند.
انتهای پیام/ ا.س- 3000

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
خودمراقبتی     مهندس.حسن.فخرایی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   28 امرداد 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >