تأخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان می‌تواند از عوارض بیماری ناشنوایی کودکان باشد

14 اسفند 1401
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت گفت: تأخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان و اختلالات در برقراری ارتباط می‌تواند از عوارض بیماری ناشنوایی کودکان باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ فرزانه گشمردی بیان داشت: سلامت گوش و مراقبت از شنوایی از آن جهت قابل اهمیت است که سومین عامل سال‌های سپری‌شده با ناتوانی است و حدود ۴۶۰ میلیون نفر در جهان را شامل می‌شود که ضروری است جهت پیشگیری از کم شنوایی کلیه نوزادان ۳ تا ۵ روزه و کلیه کودکان ۳ تا ۵ سال از نظر شنوایی غربالگری شوند.
وی اضافه کرد: ایجاد کم شنوایی به دلیل عفونت‌های داخل رحمی مانند سرخجه، سفلیس و تب‌خال تناسلی مادر، ناسازگاری خون پدر و مادر، نارسی نوزاد، دیابت مادر، بدشکلی‌های ساختارهای گوش، یرقان، زردی بعد از تولد، کمبود اکسیژن نوزاد هنگام تولد و... است.
این کارشناس اظهار داشت: تأخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان، اختلال عاطفی و رفتاری، اختلالات در برقراری ارتباط، در یادگیری، در خواندن نوشتن، در حافظه شنیداری و... از عوارض این بیماری است.
وی در خصوص نوزادان زیر سه ماه گفت: نوزادان زیر سه ماهی که به صدای بلند واکنش سریع نشان نمی‌دهند، با صدای آهسته آرام نمی‌شوند، آوای «اوه» را نمی‌سازند، نوزادانی که با صدای معمولی از خواب بیدار نمی‌شود و به صدای اطرافیان واکنش نشان نمی‌دهند مشکوک به مشکل شنوایی هستند.
گشمردی عنوان داشت: نوزادان بین ۳ تا ۸ ماه در پاسخ به صدا عکس‌العملی ندارند و هیجان نوزاد سالم را در پاسخ به جغجغه نشان نمی‌دهد، نوزادانی که در پاسخ به صدا چشم‌های خود را حرکت نمی‌دهند و نوزادانی که تا شش‌ماهگی هیچ‌گونه تقلید صدایی انجام نمی‌دهند مشکوک به مشکل شنوایی می‌باشند.
وی تصریح کرد: مشکل شنوایی نوزادان بین ۱۰ تا ۱۲ ماه شامل واکنش نشان ندادن به اسم خود، عدم توانایی در گفتن مامان و بابا، ناتوانی در صدای سازی وعدم حساسیت به اصوات است.
این کارشناس توصیه داشت: تا کلیه نوزادان ۳ تا ۵ روزه توسط شنوایی‌سنج مورد ارزیابی قرار گیرند و حتماً تا ۶ ماهگی وضعیت نوزادان از نظر شنوایی مشخص گردد همچنین در سن ۵-۳ سالگی مجدداً برای کوکان غربالگری شنوایی صورت گیرد.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت گفت: غربالگری شنوایی برای کودکان ۵-۳ سال به دلیل مشکلات شنوایی نظیر عفونت گوش میانی یا پرده گوش و استفاده از بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها اهمیت زیادی دارد زیرا اغفال خانواده‌ها جهت این بیماری کودک خود، باعث اختلال شنوایی این عزیزان می‌گردد.
وی تأکید داشت: جهت غربالگری بدو تولد کودکان خود به مرکز خدمات جامع سلامت شهری هفتم تیر، بیمارستان شهدای خلیج‌فارس و بیمارستان امیرالمؤمنین (ع) مراجعه نمایند.
ایشان در خصوص ارجاع کودکان ۵-۳ سال جهت سنجش سلامتی تأکید داشت: والدین گرامی قبل از مراجعه به مرکز شنوایی به مراکز خدمات جامع سلامت خود مراجعه و فرم ارجاع سلامت کودک خود دریافت نمایند تا از تخفیف‌های ویژه برخوردار شوند و پس‌ازآن می‌توانند به مرکز شنوایی که آدرس آن سنگی –پل پوردرویش-نرسیده به تیپاکس –مرکز ارزیابی ناشنوایی و تجویز سمعک مراجعه نمایند.
با فرارسیدن ۳ مارس (۱۲ اسفند) به مناسبت روز جهانی شنوایی، کمپین اطلاع‌رسانی امسال با شعار " مراقبت از گوش و شنوایی برای همه! بیایید آن را به واقعیت تبدیل کنیم " برگزار شد.
انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
ناشنوایی     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   14 اسفند 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >